İran yönetimi, 21 Sünni mahkumu idam etti. İran'ın Cevherdeşt bölgesinde yer alan Raca-i Şehr hapishanesinde tutuklu bulunan 21 sünniyi toplu bir şekilde infaz etmesi tepkiye yol açtı. İdam edilen 21 sünni arasında ünlü tebliğci Şehram Ahmedi de bulunuyor. Hapishanede bulunan 17 Sünni mahkumun da aynı sonu bekledikleri ifade ediliyor.

El-Arabiya'da yer alan habere göre, İran Ulusal Devrim Konseyi Dış İlişkiler üyesi Musa Afşar, idam edilen Sünni mahkumların yakınlarının ziyaret için dün saat 15.00 sıralarında hapishaneye geldiklerini, ancak hapishane yönetimi tarafından infaz edildiklerini öğrenince şoke olduklarını aktardı. Aileler, otopsi yapılmasını ve yakınlarının ölüm haberinin kesinleşmesi için bekliyor.

İran yönetimi tarafından idam edilen 21 Sünni mahkumdan 18'inin kimlikleri açıklandı.

Ahmed Nasıri, İdris Nameti, Araş Şerifi, Purya Muhammedi, Abdurrahman Senkani, Nasrallah Muradi, Pehruz Şah Nazari, Behman Rahimi, Alim Barmaşti, Talib Meleki, Şehram Ahmedi, Seyyid Şah İbrahimi, Teymur Nadirzade, Ferzad Şah Nazari, Kavah Veysi, Kavah Şerifi, Ferşid Nasıri, Fezdad Hanrac.

İran Ulusal Devrim Konseyi'nin aktardığına göre, hapishane içinde ve dışında geniş güvenlik önlemleri alındı ve hapishanede bulunan ve idam edilmeyi bekleyen diğer 17 Sünni mahkum da bilinmeyen bir yere nakledildi.

İdam edilen mahkumların 2009-2011 yılları arasında tutuklandıkları ve idam cezasına çarptırıldıkları kaydedilmişti.