Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, küresel boyuttaki çevresel sorunlara değindiği açıklamasında okyanusların korunmasının hayati önemde olduğunu ifade ederek okyanuslardaki hayatın tehlike altında olmasının bizlerin hayatının tehlike altında olması anlamına geldiğini dile getirdi ve okyanusları sürdürülebilir yollarla değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

“2030 Sürdürülebilir Kalkınma Teşebbüsü” programına yardım sunmak gayesiyle bu sene birinci tertiplenen “Dünyada Okyanus Varlığı Konferansı” New York BM Genel Merkezi’nde düzenlendi.

Konferansın birinci gününde BM Genel Sekreteri Guterres’in ev sahipliğinde 200’den fazla devlet başkanı, bakan ve diplomatlar haricinde çevreciler hazır bulundu.

OKYANUSLAR PLASTİK ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ

ilk günkü toplantılarına Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaklaşık 200 ülkeden devlet başkanları, bakanlar, diplomatlar ve çevre aktivistleri katıldı.

BM Genel Kurulundaki buluşmada söz alan Guterres, çevre kirliliği, avlanma sonucunda balık nesillerinin tükenme tehlikesi altında bulunması, iklim değişikliklerinin okyanuslar üzerindeki olumsuz tesirleri hakkında açıklamalarda bulunarak dünyada bulunan canlı hayatının tüm canlılar açısından tarih boyunca hiç bu kadar tehlike altında bulunmadığının altını çizdi.

2050 yılına gelindiğinde okyanulardaki plastik çöp sayısının balıkların sayısından daha fazla olacağını dile getiren Genel Sekreter, okyanuslara bırakılan devasa plastik atık çöplerinin yok edilmesi konusunda küresel çapta adım atılmasında artık çok geç olmadan kararlı olunması gerektiğini vurguladı.

Toplantıya Türkiye'den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yüksek mevkiden görevliler de iştirak ediyor.