Kazakistan'ın Türkistan şehrinin TÜRKSOY tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür başkenti seçilmesiyle beraber Kazakistan, Türkistan ve Ahmet Yesevi Üniversitesi kapsamlı faaliyetlere adım atmak için hazırlıklara başladı. 33 Türk ve akraba topluluğundan gelen öğrencileri bünyesinde barındıran ve medeniyetlerin beşiği Türkistan'ı geçmişte olduğu gibi Türk dünyası merkezi haline getiren Ahmet Yesevi Üniversitesi, bu seneki TÜRKSOY Türk Dünyası Kültür Başkenti projesini daha da farklı kılmaya hazırlanıyor.

21 MART 2017'DE YAPILACAK

Faaliyetler arasında en önemlilerinden biri de Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Güney Kazakistan Eyaleti Valiliği işbirliğinde düzenlenecek olan Uluslararası Türkistan ve Türkoloji Sempozyumu olacak. 21 Mart 2017 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleşecek sempozyuma 600'e yakın akademisyen katılmak için müracaatta bulundu. 20 farklı ülkeden Türkoloji'ye gönül vermiş ünlü Türkologların yanı sıra Türkiye, Kazakistan ve birçok ülkeden diplomatlar da bu kongreye katılacak.

ÇEŞİTLİ YARIŞMALAR DÜZENLENECEK

21 Mart Nevruz şenlikleriyle beraber açılışı yapılacak olan TÜRKSOY programı kapsamında ise müzik festivalleri, Orta Asya kültürünü yansıtan gösteriler, Türk Dünyası Kitap Fuarı, kültür ve sanat şölenleri, paneller ve çeşitli yarışmalar düzenlenecek. Güney Kazakistan Eyalet Valiliği, bölge halkının yapılacak faaliyetlere katılımını artırmak için söz konusu şenliklere günler kala faaliyetlerle alakalı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirecek.

TÜRKSOY, Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında sene içerisinde Türkistan ve Çimkent şehirlerinde 40'tan fazla etkinlik gerçekleştirilecek. 2017 yılının sonuna doğru kapanış töreniyle birlikte TÜRKSOY 2018 Kültür başkenti seçilerek program sona erecek.