Şinhua ajansının haberine göre, özerk bölgenin Lop Nur Çölü yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında derinliği 2,7, yüksekliği 2,5 ve uzunluğu 300 metreyi bulan daire şeklinde duvarlar keşfedildi.

Kazılarda yan yana 7 mezarın yanı sıra bakır ayna ve kumaş parçalarına rastlandı. Bulunan duvar ve tarihi eserlerin İpek Yolu güzergahında yer alan eski bir kente ait olduğu tahmin ediliyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi arkeoloji Enstitüsü yetkililerinden Hu Şingcün, duvarların yıkıntıları arasında kırmızı söğüt dalı ve kamış parçaları bulunduğunu açıkladı.

Kazı sırasında çıkarılan parçalara karbon testi yapıldığını söyleyen Hu, testlere göre, duvarların inşasının MS 25-220 yıllarına dayandığını belirtti.

Hu, Lop Nur bölgesinin, o tarihlerde Loulan Krallığı’na ev sahipliği yaptığına işaret ederek duvarların söz konusu krallığa ait olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu sözlerine ekledi.

Çin Halk Cumhurriyeti Hakkında Kısa Bilgi?

Çin ya da resmi adıyla Çin Halk Cumhuriyeti. Doğu Asya'da yer alan bir ülkedir. 1.000.000.000'ı  aşan nüfusuyla Dünya'nın en büyük nüfusuna sahip ülkesidir. Ekonomisi ve ordusuyla her geçen gün gelişen Çin'in gelecekte Dünya'nın yeni süpergücü olacağı tahmin edilmektedir. Çin kendi içinde beş ayrı bölgeye ayrılmıştır.(Bunlar; İç Moğolistan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Tibet, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi ve Çin)

Çin 5000 yıllık yazılı tarihi ile de en köklü tarihi olan milletlerden birini oluşturur.

Kaynak: En Son Haber