DGS 2020 Ne Zaman Yapılacak? DGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Coronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birçok sınav ertelendi. Bu yüzden biz de adaylar için "DGS 2020 ne zaman yapılacak? DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS sınavı ertelenecek mi? sorularını ayrıntılarıyla yanıtladık...

17.03.2020-13:24 - (Son Güncelleme: 17.03.2020-13:19)DGS 2020 Ne Zaman Yapılacak? DGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Coronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birçok sınav ertelendi. Bu yüzden Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) ertelenip ertelenmeyeceği en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor. Bu yüzden biz de adaylar için "DGS 2020 ne zaman yapılacak? DGS puan hesaplama nasıl yapılır? DGS sınavı ertelenecek mi? sorularını ayrıntılarıyla yanıtladık...

DGS 2020 NE ZAMAN YAPILACAK? DGS ERTELENECEK Mİ?
Coranavirüs sebebiyle birçok sınavın iptal edilip okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı. Ancak DGS'ye yönelik böyle bir açıklama henüz söz konusu değil! ÖSYM’nin normal şartlarda belirlediği tarihe göre sınav 5 Temmuz 2020’de gerçekleşecek. Sınav süresi ise 150 dakika olacak.

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) baz alınarak öğrencilerin yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını oluşturan katsayılar, Tablo-A’da bulunmaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanına denk gelecektir. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış yanıtlar tek tek toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal