12 Aralık 2018
  • Istanbul
  • Ankara
  • Izmir 11°
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
BIST90.309
Dolar5,3699
Euro6,1035
Altın215,06

Dava Adamı Olmak

Murat Gülep
26 Kasım 2018 Pazartesi 11:10

Dava; bir hakkı savunmak, muhafaza ve müdafaa etmek için sahiplenmek demektir. Dava kararlılıkla taşınan, uğrunda fedakârlık yapılan, hep daha ileriye götürülmek istenen şeyin bizatihi kendisidir.

Dava adamı ise inandığı değerler uğrunda can, mal ve kısaca tüm benliğiyle kendini bu uğurda feda edebilendir. Dava adamı, davasına inanan, davasını anlayan, davasını kendi hayatında fiilen yaşayan ve gücü nispetinde davasını başkalarına anlatan itikat ve amel sahibi kimsedir.

Davanın adı ne olursa olsun ister hak, ister batıl olsun, sonuca ulaşmak dava adamları ile mümkündür. Bir davanın adamı olmazsa dava yürümez. Davasının adamı olamayanlar da zafer göremez.  Ne var ki, dava adamı olmak kolay değildir. İnsan çalışıp çabalayarak her şey olabilir. Fakat dava adamı olmak, idealist insan olmak çok farklı bir şeydir. Kişi ben dava adamı, “Olmak İstiyorum” demekle dava adamı olamaz. İnsanın inandığı İdealler ve hedefler uğrunda çaba göstermesi gerekir.  Yoksa emeksiz ve zahmetsiz bir yere varılmaz. Zahmetsiz rahmet olmadığı gibi sebepsiz de bir şey olmaz.

Dava adamı sırf davası için yaşayan, çizgisinden sapmadan ve ekseninden kaymadan, savunduğu davayı, her zeminde ve platformda, hiç üşenmeden ve yılmadan ömrü boyunca anlatabilendir. Dava adamı olmak; her türlü zorluğa, karşıtlığa rağmen önüne çıkan engelleri aşabilmektir. 

Dava adamı olmak fikir sahibi olmaktır. Fikir adamı, yeni bir hayat ve büyük idealler için mücadele eden, insan ve toplum hayatına her boyutuyla yön vermeye çalışan, insanların bakış açılarını, davranışlarını, tepkilerini şekillendirmeye çalışan bir değerler ve inançlar adamıdır.

Davanın başarısı, dava adamının fedakârlığı ile doğru orantılıdır. Davası uğrunda fedakârlık göstermeyen bir kimsenin, kendi davasının başarısı konusunda ümit var olması, boş bir hayalden ibarettir.

Seçim arefesinde aday adaylarımızın olduğu bir çok il,ilçede belediye başkanlıkları en iyi yapacak arkadaşlarımız var,lakin o koltuktan bir tane var yani bir kişi aday olabilecek onun aday olacak kim ise yanında olmak inandığımız dava için..

Bu konuda bir dava adamı olarak Resulullahın yaşantısı Müslümanlar için en iyi örnektir.

Kureyşli müşrikler peygamber Efendimiz'(s.a.v.)e davasını bırakması karşılığında makam, mevki, Mekke’nin en güzel kızlarını ve Mekke’nin yöneticiliğini teklif etmişlerdi. Peygamber efendimiz (s.a.v )  müşriklere cevabı: “Güneşi sağ elime Ayı sol elime verseniz yine de bu davadan vazgeçmem “ şeklinde olmuştur.

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki dava adamı demek, davranışlarında, insani ilişkilerinde, yönetimde kısaca hayatın bütün yönlerinde Allah (c.c.)’a kul olmaya çalışmanın gayreti ve mücadelesinin ismidir.

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.