Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Tatbikatlarından Olan Mavi Vatan 2019 Başladı

Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen Mavi Vatan 2019 tatbikatı başladı. Tatbikat 3 denizde aynı ayna yapılması ile Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olma özelliğini taşıyor.

27.02.2019-10:17 - (Son Güncelleme: 27.02.2019-12:49)Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Tatbikatlarından Olan Mavi Vatan 2019 Başladı

Genelkurmay Başkanlığı Yıllık Tatbikat Programı kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen tatbikat, Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz olmak üzere aynı anda 3 denizde ilk kez icra edilecek fiili bir tatbikat olarak yapılıyor.

Tatbikatın Doğu Akdeniz'i içine alan kısmına; Marmaris Aksaz Limanı'ndan çıkan 5 fırkateyn, 4 hücumbot, 2 denizaltı, 2 mayın avlama gemisi, 1 amfibi çıkarma gemisi, 1 akaryakıt gemisi, 4 yeni tip karakol botu, 1 Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi ve 3 yardımcı sınıf gemileri ile SAS, SAT ve Amfibi hücum timleri ve deniz ve hava kuvvetlerine bağlı unsurlar katılıyor.

Jenerik senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birlik, gemi ve deniz hava araçlarının harekata hazırlık seviyesini yükseltmek için gerçekleştirilen tatbikatta, NATO tatbikat planlama esaslarıyla uyumlu olacak biçimde 6 aylık bir planlama süreci uygulanıyor.

Karargahların jenerik senaryoya istinaden, harekat planlama dönemleri ve bu planların milli ve yerli olarak geliştirilen Deniz Harp Oyunu Sistemi'nde denenerek, tatbikatın bilgisayar destekli olacak biçimde icrası sağlanıyor.

Tatbikat, Deniz Harp Merkezi Komutanlığı Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare ediliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR