Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Cumhurbaşkanının Ulusa Sesleniş’inin Satır Araları

Abdurrahman Pala
28 Mart 2020 Cumartesi 00:56

Dün Bilim Kurulu yine toplandı.

Sahillerde yasağa rağmen balık tutan, deniz kenarında okey partisi yapan vatandaşlarımız, 65 yaşın üstünde olmadığı için sokağa çıkmaktan geri kalmayan hatta arkadaşlarını da sokağa çağıran vatandaşlarımız bu tedbirlerde sınıfta kalmıştır.

Vatandaş yeterli disiplin içinde kurallara uyup evde oturup kendisini izole etmediği içindir ki; bu yeni tedbirler işleme konmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından benim anladığım

-Hala hareket etmeye devam eden vatandaşlarımız virüsün hızla yayılmasına sebeb olmuştur.

-Salgın dinamiğinde çoğunlukla virüsün yayıldığı illerin, yayılmadığı veya hiç olmadığı illerle irtibatının kesilmesi salgının olmadığı iller ve şehirlerin korunması amaçlanmıştır.

-Şehirlerarası yolculukların Valilik iznine bağlanması temiz bölgelerin de kirletilmemesini amaçlanmaktadır.

-Sayın Erdoğan’ın İstanbul, Ankara, İzmir ve Sakarya illerini sayması, yoğunluklu bölgelerin başta bu iller olmak üzere 30 Büyükşehir bölgelerinde olduğunu ima etmektedir.

-Valilerin pandemi kurullarını oluşturup lokal olarak tedbirler alması kararı da olaya daha erken müdahale etmeyi amaçlamakta…

Ben inanıyorum ki;

Bu 30 ilde Pandemi Kurulları zaten oluşturulmuştur. Cumhurbaşkanının açıklamasından önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şehirlerarası seyahatın Valilelerin iznine başlayan açıklaması işin ne kadar ciddi olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Rize’nin bir beldesi ve bağlı köylerde karantina uygulaması devletimizin hadiseye ne kadar hassasiyet gösterdiğini  bize ifade etmektedir.

Öte yandan İspanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde günlük ölü sayısı yüzlü rakamlarla ifade edilirken, biz bugüne kadar hala 100’ü bulamadık elhamdülillah… Ama titizlikle kurallara uymazsak, evde tecrit kurallarını ve korunma tavsiyelerine uymazsak korkarım sayımız hızla artar.

Corona Virüs Trump’ında katıldığı toplantıda Kur’an-ı Kerim’den ayetler okunmasına, en saygın gazetelerinde Peygamberimiz (S.A.V.)nin hadislerinin manşet yapılmasına vesile oldu. Endülüs’ten sonra İspanya topraklarında, Almanya da Ezan sesi yükseldi.

“Allah nurunu tamamlayacaktır velev ki kafirler kerih görseler bile” ayeti biz Müslümanların dayanağı ve tevekkül kaynağı.

Bu hadise bir şeyi daha gösterdi.

AB üyeleri birbirlerine yardım etmedikleri gibi, birbirlerinden hırsızlık yapmaya başladılar.

Mossad’ın  operasyonla hırsızlık yaptığını duymayan kalmadı.

ABD’nin durumu hepsinden kötü.  Ölümler füze gibi yükseliyor.  New York Belediye Başkanı virüsün kontrolden çıktığını, bundan sonra yapılacaklarının sınırlı olduğunu söylüyor. Amerika Ülke dışındaki doktorları geri çağırdı.

Bugüne kadar yaşadıklarımız bana “Hangi hadisenin sizin lehinize hangisinin aleyhinize olduğunuz siz bilemezsiniz. Rabbiniz hayır umduğunuzda şer, şer umduğunuzda hayır yaratır.” Ayetini  aklıma getiriyor.

Bu virüs belası, Müslümanlar için bir hayra mı vesile olacak acaba?

Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!