Cumhurbaşkanı Sözcüsü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı İle Görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

03.08.2021-17:53 - (Son Güncelleme: 03.08.2021-17:53)Cumhurbaşkanı Sözcüsü, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı İle Görüştü

Görüşmede ikili ilişkilerin seyri değerlendirilirken, Afganistan, Tunus, Kıbrıs ve diğer bölgesel gelişmeler ele alındı.

Türkiye-ABD ilişkilerinde gündemdeki olumlu konulara odaklanmak ve işbirliğini artırmak için atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişi yaptı.

ORMAN YANGINLARI

Orman yangınlarına özellikle bu zamanlarda birçok ülkenin maruz kaldığı küresel bir sıkıntı haline geldiğine ve bu afetlerle mücadelede dayanışma ve işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

AFGANİSTAN KONUSU

Afganistan'da insani bir kriz olmaması, istikrar ve barış ortamı oluşması için uluslararası işbirliğinin gerekli olduğuna dikkat çekildi. Tunus'ta demokratik ve anayasal düzenin yeniden tesis edilmesinin teşvik edilmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı. Kıbrıs'taki realitenin uluslararası toplum tarafından doğru anlaşılması ve adil bir yaklaşımı temsil eden iki devletli çözümün desteklenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Türkiye'nin bölgesel barış ve istikrara katkı sağlamak adına uluslararası toplumla işbirliği içinde olmaya devam edeceği dile getirildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal