Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talimatıyla Kurulmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan, aracısız satış yapan Tarım Kredi Kooperatif Marketleri 45 ilde 446 mağazaya ulaştı

01.09.2021-15:15 - (Son Güncelleme: 01.09.2021-15:36)Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talimatıyla Kurulmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aracıların koyduğu yüksek farklar dolayısıyla fahiş rakamlara satılan gıda fiyatlarını regüle etmek ve vatandaşların düşük fiyatlı gıdaya ulaşabilmesi için Kredi Kooperatifleri kuruldu. Tarım Kredi Kooperatifleri oluşumlarından Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş.'de Kooperatif Market ismiyle başlayan mağazacılık girişimi, ağustos ayının sonunda 6 bölge, 45 ilde 446 mağazaya ulaştı. 2021 için 500 şube hedefleyen Kooperatif Market, bu hedefi eylül ayı sonunda yakalamayı hedefliyor. Bu yılın sonunda 650 şubeye ulaşacak olan Kooperatif Marketler, 2022 sonunda bin şube sayısı hedefini de aşmış olacak.


Tarım Kredi'nin çiftçiden alıp ürettiği ürünler, coğrafi işaretli ürünler, kadın girişimcilerin el emeği üretimleri ve yerli sermeye ile üretilen ürünler olmak üzere yaklaşık 1.700 farklı ürün satışı yapılıyor.

İLK GROSS MARKET GAZİANTEP'TE AÇILDI

Kooperatif Marketlerin, vatandaşların kolay ulaşabileceği bölgelerde konumlanması bekleniyor. Bu marketlerde parekende de aşırı fiyatlandırılmaların önüne geçilmesi temeli oluşturuyor. KoopGross mazağazalarından ilki Gaziantepte açıldı. Büyüklüğü ise ortalama 1000-1500 metrekare olacak. Hem Tarım Kredi'nin ürünleri hem yerli üreticilerin ürünlerinin satılacağı bu marketlerde, 5 binden fazla ürün satışı gerçekleşecek. 

'PİYASALARI REGÜLE ETMEKTEDİR'

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Gaziantep'teki açılışta yaptığı konuşmada Koopgross mağazanın hayırlı olması temennisinde bulunarak, ''Güvenilir gıdanın temini noktasında önemli bir görevi üstlenen şirketimiz piyasaları da regüle etmektedir. Çiftçinin üretim ihtiyaçlarını karşılarken girdi fiyatlarında karlılık yerine memnuniyeti önceleyen Tarım Kredi Kooperatif Market bu fiyat politikasıyla tüketicilerin yerli ve kaliteli gıdaya en uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bu yıl sonuna kadar İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Antalya, Mersin, Ankara, Sivas ve Samsun olmak üzere dokuz KoopGross daha açmayı hedefleyen Tarım Kredi, 2022'de de Erzurum ve Diyarbakır'da açılacaklarla mağaza sayısını 12'ye çıkacak. KoopGross'lar, 120 bin bakkal, 30 bin market, 7 bin toptancı, otel, restaurant, cafe, pastane ve baklava imalatçıları, yemekhane ve fast food kuruluşları için gerekli ürünlerin temini, üretici esnafların ihtiyaçlarını ilk elden alma imkânı sunacak.

MUADİLLERİNE GÖRE YÜZDE 5 İLA 10 DAHA UCUZ

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş. Genel Müdürü Bayramali Yıldırım, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla marketleşme atağının başladığını ifade ederken, "Hali hazırda 446 markete ulaştık. 500 market hedefini eylül sonunda yakalıyoruz. Bu yıl sonuna kadar ise 650 market açacağız. Bu marketlerin kira sözleşmeleri yapıldı" dedi. 1.000 market hedefine ise 2022'nin 6'ncı ayından itibaren ulaşacaklarını belirten Yıldırım, ''Ayrıca 10 adet KoopGross mağaza açacağız. Önümüzdeki yıl ise bu sayı 12'ye çıkacak. Bir de franchise vermeyi planlıyoruz. 200 franchise market hedefimiz var. Böylece market sayımız 1.210'a çıkacak" diye konuştu. 45 ilde faaliyet gösterdiklerini ifade eden Yıldırım, "Kooperatif marketlerdeki ürünler piyasadaki en kaliteli ürünler. Muadillerine göre yüzde 5 ila 10 arasında daha ucuz. Piyasayı şimdiden regüle etmeye başladık. Mağaza sayımız arttıkça bu daha hissedilir olacak. Önümüzdeki yıl 7 bölgede olacağız. Hedefimiz Türkiye'nin her ilinde mağaza açmak.'' şeklindeki konuşmasıyla belirtti. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal