Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs Ziyareti Sonrası Tepki Çeken Açıklama: Türkiye'den AB'ye Yanıt Gecikmedi

Dışişleri Bakanlığı tarafından, ''Borrell'in yaptığı açıklama AB’nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır.'' dedi.

21.07.2021-10:33 - (Son Güncelleme: 21.07.2021-10:33)Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs Ziyareti Sonrası Tepki Çeken Açıklama: Türkiye'den AB'ye Yanıt Gecikmedi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyaretinin ardından yapmış olduğu açıklamaya Dışişleri'nden cevap geldi.

Son dakika gelen habere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Borrell'in tekrar açılmasına karar verilen Maraş'a dair olan açıklamasına yönelik yazılı bir açıklama yayınladı.

AB'NİN OLUMLU ROL OYNAMASI MÜMKÜN DEĞİL

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç,  sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ''AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyaretinden sonra yaptığı açıklama, AB'nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır. Sırf AB dayanışması adına yapılan ve bizim için yok hükmündeki bu açıklama, AB içinde veto hakkını kötüye kullanana GKRY ve Yunanistan'ın sözcülüğünü ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB'nin bu tutumuyla Kıbrıs meselesinin çözümünde hiçbir olumlu rol oynaması mümkün değildir.'' diyerek açıklamasına devam etti.

KKTC MAKAMLARININ MARAŞ KONUSUNDA ALDIĞI KARARLARA DESTEĞİMİZ TAMDIR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ''KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır. Bu kararlar Maraş’ta mülk sahiplerinin de haklarını korumaya yöneliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, eski mağduriyetleri bertaraf edecektir. Bu vesileyle AB'yi bir kez daha Ada'daki gerçekleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma politikasını sonlandırmaya davet ediyoruz'' dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR