Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'nde konuştu.

20.07.2021-13:23 - (Son Güncelleme: 20.07.2021-16:12)Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC ile Türkiye arasında kurulan samimi ilişkilerin daha fazla ilerlediğini dile getirerek 'Dünden itibaren Kıbrıs'ta verimli programlarda sizlerle beraberdik. Şimdi de gayet güzel projelerin açılışı ve tanıtımı vesilesiyle tekrar bir aradayız. Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesini her geçen gün daha da yukarı çıkaracak projeleri hayata geçiriyoruz. 19 belediyeye 96 milyon liralık kaynak aktarılmıştır.

5 PROJENİN AÇILIŞI YAPILDI

Burada gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunan ve 5 yeni projenin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan her zaman daha iyi projelerin hayata geçeceğine de değinerek 'Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesini her geçen gün daha da yukarı çıkaracak projeleri hayata geçiriyoruz' şeklinde konuştu.


Buna bağlı olarak aralarındaki ilişkilerinde yakınlaştığını bildiren Erdoğan 'Türkiye ve KKTC belediyeleri arasında kurulan samimi işbirlikleri ile kardeşliğimizi yerelde de perçinliyoruz. 2 gazi kent, Gaziantep ile Gazi Magusa belediyesi kardeş belediye ilişkisi kurarak örnek adımlar attı. Halkın gündelik hayatına dokunan somut çalışmalarla sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu güzel adanın yarınlarını da düşünüyoruz. Mesela Anadolu'dan getirdiğimiz su. Ada'nın iklimin eve geleceğine çok önemli katkı sağlayacaktır. Yavuz çıkarma plajı, Barış Harekatı'nın ilk deniz çıkarmasının yapıldığı yerdir. Bu tarihi zaferin anısına dikilen anıt ve müze gemi, Kıbrıs Türkü'nün varoluş ve özgürlük mücadelesinin, Kıbrıs'a yeniden gelen barış ve huzurun nişanesi olmuştur. Anıtın yıpranan betonarmesi güçlendirilmiştir. Gençler, bu müze gemiyi gezmeyi ihmal etmeyin. 1974 Barış Harekatı'nın hangi şartlarda başarıldığını görmeniz açısından bu çok önemli' şeklinde konuştu.

LEFKOŞA KUZEY ÇEVRE YOLU PROJESİ 

Başkan Erdoğan 4 yol projesinin sürdüğüne de değinerek 'Malumunuz ulaşım projelerine büyük önem veren bir Cumhurbaşkanıyım. Ersin Bey de bu gayretin içerisinde. Halen 55 km uzunluğunda 4 yol yapım projesi devam ediyor. Ulaşımı rahatlatıp, zaman tasarrufu sağlayacaktır' şeklinde konuştu.

VERİ MERKEZİ 

KKTC'nin dijital alt yapısının da güçlendirilmesine katkı sağladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Milli tekonoloji hamlemiz sayesinde donanım ve altyapımızla dijital dönüşüme uyum sağlamakta önemli mesafeler kaydettik. KKTC'nin dijital altyapısının güçlendirilmesi için de gayret gösteriyoruz. 2012'de KKTC Elektronik Devlet Projesi'ni başlattık. Dijital kamu hizmetlerinin iyileştirilmesini, erişim yöntemlerinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Bu proje, Kıbrıs Türk halkının hızlı ve etkin hizmet almasını sağlayacaktır. Temelini atacağımız veri merkezi sayesinde arzumuz kamu hizmetlerinin en hızlı yoldan, kesintisiz şekilde Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ulaştırılmasıdır' ifadelerini kullandı.

RESTORE EDİLEN BİLAL AĞA MESCİDİ TEKRAR İBADETE AÇILIYOR


O bölgede bulunan çay bahçesini de hizmete alıyoruz. Maraş açılım kararı bayram coşkumuzu daha da attırdı. Maraş, uluslararası hukuk çerçevesinde kimsenin haklarına halel gelmeden açılarak yeniden eski haline kavuşacaktır.

ORJİNALİ KORUNAN HAVUZLU PARK

Cumhurbaşkanı Tatar ile geçtiğimiz ekim ayında Maraş'ın sahil şeridinin ziyarete açıldığını duyurmuştuk. Orjinal yapısı ve mimarisi korunarak çay bahçesi olarak hizmete sunulan havuzlu park da bunlardan biridir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR