Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Ziyareti Öncesi Dikkat Çeken Filistin Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD'ye gitmeden önce önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, özellikle NATO ve İsrail-Filistin konusunda istenilen sonuçların elde edilemediğini vurguladı.

09.07.2024-11:00 - (Son Güncelleme: 09.07.2024-11:00) Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Ziyareti Öncesi Dikkat Çeken Filistin Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Zirveden beklentimiz milli güvenlik hassasiyetleri gözeten ittifakı gözeten neticelerin elde edilmesi. Savunma sanayideki engellerin kaldırılması mühimdir. Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğiz.

NATO'nun gayretlerinin artırılmasının gerektiğinin altını çizeceğiz. Ukrayna'da NATO'nun savaşın tarafı haline getirilmemesi için ilkeli duruşumuzu sürdürüyoruz. Silahların konuştuğu her gün bizim ne kadar isabetli bir yerde durduğumuzu göstermekte."

Soru- Cevap

Şuşa'da gerçekleşen zirveye Kuzey Kıbrıs Türk Devleti'nin katılması. İsrail'in GKRY'ni üs olarak kullanması.

"Azerbaycan'ın yaklaşımı bizimle aynı noktaya gelmiştir. Bundan sonraki süreçte bizler Kuzey Kıbrıs'ı tam üye olarak nasıl taşırız, bunun gayreti içindeyiz."

NATO Liderler Zirvesi'nden beklentiniz nedir?

"NATO'nun ilk beş ülkesinden bir tanesiyiz. Mali destek ve güç katma noktasında söylüyorum. "

Türkiye'nin terörle mücadelesinde gerekli desteği aldığını düşünüyor musunuz?

"Şu anda bunları aşmanın gayreti içerisindeyiz. Özellikle NATO ile İsrail Filistin noktasında istediğimizi alabilmiş değiliz. Burada Dışişleri ve Milli Savunma Bakanımızın görüşmeleri var. Kendilerini uyaracağız."

Gazze'de kalıcı ateşkes için Katar görüşmeleri devam ediyor. Son durum nedir?

"Doha'da süreci takip ediyoruz. İnşallah kısa zamanda neticeyi alırız."


Programın detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için ABD'nin başkenti Washington'a gidiyor.

Zirvenin ilk günü olan 9 Temmuz’da 75’inci yıl anma programı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu programda yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çarşamba günü, 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamında liderler ve eşleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde buluşacak.

Liderler, Perşembe günü NATO-Ukrayna Konsey toplantısı için aynı masa etrafında bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı, zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın İsrail'in Gazze'deki katliamının durdurulması için atılacak adımları da gündeme getirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı, Washington’dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyecek.

İttifak üyeleri güvenlik konusu

NATO’nun bu yılki zirvesinde ittifak üyeleri güvenlik konusunu ele alacak. Soğuk savaştan bu yana dünyanın en büyük güvenlik sınamalarından geçtiği bu dönemde üye ülkeler savunma tedbirlerini görüşecek.

İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından zirve ile ilgili şu paylaşımda bulundu:

"NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümüne tekabül eden zirvede; İttifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın, caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri ile Ukrayna’daki durum ve bu ülkeye yönelik destek hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır. Terörle mücadele konusunda atılan adımlar da zirve gündeminde yer alacaktır.

NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda’nın liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı ve Avrupa Birliği temsilcileri de ilgili oturumlara iştirak edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve marjında katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri öngörülmektedir."

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal