Covid-19 Pandemisi ve Türk Futbolu

Hürriyet Gücer
08 Ağustos 2020 Cumartesi 11:53

Koranavirüs (Covid-19) pandemisi; tüm dünya futbolunu ekonomik, sportif ve sosyal yönlerden etkilediği gibi, bizim futbolumuzu da etkilemiştir. Pandemiye çözüm bulunana kadar etkilemeye devam etmesi ise kaçınılmazdır.

Yaşanan pandemi nedeniyle, kulüpler maç ve yayın gelirleri, reklam ve sponsorluk gelirleri ile ürün gelirlerini kısmen veya tamamen kaybettiler. Salgının devam etmesi durumunda, yaşanan bu mali kayıpların artacağı şüphesizdir. Mali kayıp yaşayan futbol kulüpleri; teknik kadro, oyuncular ve diğer çalışanlarına ücretlerini ve maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelmişlerdir.

Futbolda yaşanan ve yaşanacak finansal ve ekonomik kayıpların, sahaya yansımasının minimize edilmesi, burada çok büyük önem taşımaktadır. Birçok kulüp yapacağı transferlerde, astronomik rakamlar yerine, maliyetlerin düşürülmesi yönünde adım atmak zorunda kalacaktır. Dolayısıyla kulüplerin alt yapılarında futbolcu yetiştirmelerine önem vermeleri gerekmektedir. Pandeminin ne kadar süreceğinin belli olmaması gibi bir belirsizlik ortamında, her kulübün kendi oyuncusunu kendisinin yetiştirmesi, en doğru hâl tarzı olacaktır. Hatta bunun diğer spor dallarında da uygulanmasına başlanması sayesinde, yaşanan pandeminin, memleketimiz ve gençlerimiz için fırsata çevrilmesi sağlanmış olacaktır. Bu kapsamda memleketimizin en ücra köşelerinde nice sporcular keşfedilecektir.

Milli futbolcular yetiştirilmesi maksadıyla, kulüpler tarafından, alt yapıları gözden geçirilmeli ve bu kapsamda köklü değişiklikler yapılmalıdır. Bu sayede Avrupa ve Dünya futbol pazarına genç, yetenekli ve dinamik futbolcuların transfer edilmesi sağlanacak ve Türk Futbolu kalkınacaktır.

Pandemi, yönetim kadrosunun çözmesi gereken çok büyük mali krize neden olacağı gibi gerek antrenmanlarda gerekse maçlarda, ister istemez futbolcuların performans düşüklüğüne de sebep olacaktır. Teknik kadro tarafından, yaşanması muhtemel bu olumsuz psikolojinin, futbolcuların üzerinden atılması için tedbirler alınmalıdır. Kulüplerce; yönetim, teknik kadro, futbolcular ve tüm kulüp çalışanlarının sosyal yaşantılarına azami dikkat etmeleri sağlanmalı ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca sağlık tedbirleri artırılmalı ve tüm personel ihtiyaç duyulan periyotlarda sağlık taramasından geçirilmelidir.

Türk Futbolunun pandeminin yıkıcı olumsuzluklarından en az seviyede etkilenmesi için; yeni ve akılcı planlar hazırlanmalı, tüm kulüplerin etkin rol oynayacağı sistemler oluşturulmalı ve kararlı adımlar atılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; her türlü zorlu şartlarda, Türk Futbolunu şahlandıracak hem teknik kadro hem de genç oyuncu potansiyelimiz azımsanmayacak kadar çoktur.

Hasan Mesut Önder

Kontrespiyonaj Hikayesi: Avcı İken Av Olmak

Ahmet Tezcan

Alın Size Pazar Yazısı

Hasan Birgül

Putin’in Siber Savaşı

Erdal Şimşek

Uçak Gemisi Nasıl Batırılır?

Celal Arslan

Enflasyon ve Ekonomik Büyüme

Talha Arslan

Fenerbahçe’den Çok Önemli 3 Puan