Çocuklardaki Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda vitamin eksikliği pek çok soruna yol açabilir. Bu nedenle takviyeyi yapmak adına çocuğun hangi vitamine ihtiyacı olduğunu bu işaretlerle anlayabilirsiniz.

29.10.2019-10:07 - (Son Güncelleme: 29.10.2019-10:04)

Çocuklarda vitamin eksikliği fiziksel olarak kendini belli eder. Ebeveynlere düşen görev vitamin eksikliğini işaretlerini görmek ve takviye yapmaktır.

ÇOCUKLARDA VİTAMİN EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

A vitamini eksikliği, en rahat gözlerden anlaşılır. Bakışları cansızlaşır. Bunun haricinde cilt üstünde dökülme, kaşınma ve pullanma işaretleri de kendini gösterir. Güneş ışınları nedeniyle bedene giren D vitamini, çocukların kemik gelişimi açısından çok önemlidir. En önemli işaretlerinden biri de başın aşırı terlemesi. Aşırı terlemenin haricinde el ve kollarda ağrı, hemen yorulma ve devamlı düşme görülür. Bağışık sistemiyle direkt alakalı olan K vitaminin yokluğunda çocuklar devamlı hastalanır. Diş eti kanamaları, uzun vakit geçmeyen yaralar ve burun kanamalarında artış, en önemli işaretlerdendir. B2 vitamin eksikliği dudak çatlaklığı, görme bozuklukları, kiloda düşüş, hareketlerde yorgunluk ile kendini gösterir.

Son Dakika Sağlık Haberleriiçin sayfayı aşağı kaydırın.

 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR