Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Ceza mı, İkaz mı?

Mustafa Cerit
30 Mart 2020 Pazartesi 09:34

Korona salgını bir ayı dolmadan 40 bin ölüye yaklaştı. Felaketin gelecekteki boyutlarını kimse bilmiyor.    

Bir araştırmaya göre, tedbir alınmazsa, Haziranda Amerika'da ölü sayısı 2 milyonu bulacak. ABD Başkanı, garantina (tecrid) süresinin 18 ay sürebileceğini söyledi.

Yine de garantisi yok. Aşı bulurlarsa, Korona geçirmiş ve sağlığına kavuşmuş hastadan alınacak plazmayı yeni vakalara uygulamak (eski yöntem) netice verirse..

Dünya tarihine geçecek bu felaket, Ad, Semud, Nuh, Hud ve Lut kavmine gelen felaketler gibi. Eykelilere, Sedum ve Gomera halkına, Vezüv patlamasıyla Pompey'e gelen belâlardan daha kapsamlı. Veba, Kolera, Sars, Mers türü8.

Bela, ceza mıdır, bir ikaz ve intibah vesilesi midir? Bunu insanoğlu kendisi belirleyecek.

Evet, bunda bile, insanın kendi cüz’i iradesi rol oynamakta. BELA sözü Kur'an kaynaklı. Hem felaket, hem imtihan anlamında.

Cumhurbaşkanı'nın "Krizi fırsata çeviririz" dediği mantıkla, istersek ülke olarak, insanlık ve dünya olarak da bu felaketten bir ibret ve ikaz dersi çıkarıp dönüş yapabiliriz.

Yolu nedir? Gayet kolay.. Bugüne kadar, geldiğimiz işaret taşları izleyerek. -Nerede yanlış yaptık, sorusunu doğru cevaplayarak.

Kolora virüsü, hiçbir askerî ihtilâlin hatta savaşların yapamayacağı kadar, büyükten küçüğe her meseleyi çözecektir. İletişim imkânlarının gelişmesi, insanlığın lehine olması gerekirken, nasıl kitlelerin aleyhine kullanıldığı görerek.

Kapitalizm eşkiyalığından, sömürü düzenine, açlığa, savaşlara, 200 üyeli Birleşmiş Milletler'de (CemiyetiAkvamda) 5 ülkenin "dediğinin dedik" olması zulmüne kadar, hepsini çözecektir.

Çünkü bu felakete, savaşta açlıktan ölen masum zenci çocuğun "sizi Allah'a şikayet edecegim" sözleriyle geldik.

Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!