Cemal Kaşıkçı Kimdir?

Dönemi itibarıyla önemli çalışmalara imza atan Cemal Kaşıkçı kimdir, Cemal Kaşıkçı’nın ölümündeki sır perdesi nedir? tüm detaylar haberimizde...

03.07.2020-12:43 - (Son Güncelleme: 03.07.2020-12:41)Cemal Kaşıkçı Kimdir?

Oldukça gizemli bir ölüme kurban giden Suudi asıllı Cemal Ahmed Kaşıkçı’nın yaşadıkları üstündeki sır perdesi bir türlü aralanamamıştır. Kimileri onun kendi kendine öldüğünü belirtse de, kimileri de onun öldürüldüğü konusunda ısrarcıdırlar.

Cemal Kaşıkçı’nın ölümünde, Suudi istihbarat servisinin, krallığın ve İstanbul’daki konsolosluk yetkililerinin parmağı bulunduğu belirtilmektedir. Her ne kadar, gazetecinin konsolosluktaki arbedede dengesini kaybettiği ifade edilse de, bu ölümün kökenlerinde hâlâ bir gariplik olduğu da söylenilmektedir.

Cemal Kaşıkçı Nasıl Bir Gazetecidir?

 13 Ekim 1958 yılında Medine’de doğan Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’da eğitim görmüştür. Ardından, Indiana Devlet Üniversitesi’nde işletme master’ı yaparak, ülkesine geri gelmiştir.

Uzun yıllar, ‘‘Al Madina’’ adlı gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Ayrıca, dış haber muhabirliği görevlerini de sürdürmüştür.

Daha sonra, Suudi Arabistan’da bir İngiliz gazetesi şeklinde çıkan ‘‘Arab News’’te yazı işleri müdürlüğünde çalışmıştır. ‘‘Al Watan’’ gazetesinde görev yaparken, ülkenin millî ve dini değerlerini eleştirdiği için görevden alınmıştır.

Ülkesinde özgür basının sesi olamayacağını düşündüğü için, Londra’ya gitmiştir. Oradaki büyükelçinin danışmanlığını yapmıştır. Tekrar ülkesine dönüp, ‘‘Al Watan’’da yazan gazeteci, 2010 yılında yine bir yazısından ötürü sansür cezası almıştır. Daha sonra, dayanamayıp, istifasını sunmuştur.

Cemal Kaşıkçı, Bahreyn’e geçtikten sonra, ‘‘El Arab News’’ adlı kanalın genel yayın yönetmenliğini yürütmüştür. ‘‘Al Jazeera’’ gibi önemli bir kanalda da programlara çıkmıştır.

2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiş; burada, ‘‘Washington Post’’ adlı gazetede yazmayı sürdürmüştür.

Cemal Kaşıkçı Neden Önemli Bir Gazetecidir?

Cemal Kaşıkçı, dönemi itibarıyla önemli çalışmalara imza atmıştır. Usame bin Ladin’le röportaj yapmıştır.

Suudi Arabistan’ın Filistin hususundaki politikalarını sert şekilde eleştirmiştir. En eski yapılanmalardan biri olan Müslüman Kardeşler’e sempati duyduğu da söylenmektedir.

Kimi liberal görüşleri Suudi krallığını rahatsız etmiştir.

Ailesinin bir tarafı da Türk kökenlidir. Kayseri’den göç ettiği belirlenen ailenin içinde, Kaşıkçı kökenine sahip ilginç isimler de bulunmaktadır. Cemal Kaşıkçı, silah ticareti sayesinde zengin olan Adnan Kaşıkçı’yla ve Lady Diana’yla aşk yaşarken, hayatını kaybeden Dodi El Fayed’in de yakın akrabadır. Dedesi Muhammed Kaşıkçı, bir dönem krallığın doktorluğunu yapmıştır.

Cemal Kaşıkçı’nın Ölümündeki Sır Perdesi Nedir?

2 Ekim 2018 yılında, İstanbul’da ölen Cemal Kaşıkçı’nın ardındaki gizem çözülememiştir. Evlilikle ilgili belgelerini almak üzere, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giden gazeteciden, sonrasında haber alınamamıştır. Nişanlısı Hatice Kaşıkçı ise, konsolosluğun önünde beklediğini, ama onun çıkmadığını belirterek, polise haber vermiştir.

Bunun üzerine Türkiye’deki yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bilgi  ve kamera kayıtlarını almak istedilerse de, oradaki yetkililer kameraların çalışmadığını söylemişlerdir.

15 Ekim 2018’de konsolosluktaki aramalar sonucunda, bulunan ipuçlarından yola çıkılarak, burada yaşanan tartışmadan ötürü Cemal Kaşıkçı’nın kavga sırasında öldüğü belirtildi. Suudi Arabistan’daki istihbarat servisindeki birçok insan da bu olaydan sonra görevden alındı.

Kaşıkçı’nın ailesi, katilleri atfettiklerini, kral Selman bin Abdülaziz’in taziyesini de kabul ettiklerini belirtirken; kimileri de bu açıklamayı korkudan yapmak zorunda kaldıklarını söylemiştir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR