Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 2022 Çanakkale Kurban Bayramı namazı saati

Çanakkale’de yaşayan müslümanlar 2022 Çanakkale Kurban Bayramı namazı saati terimlerini internet üzerinden araştırıyor. Peki Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta? Konu hakkında merak edilenler...

05.07.2022-11:27 - (Son Güncelleme: 05.07.2022-11:27) Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 2022 Çanakkale Kurban Bayramı namazı saati

Gerçekleşmesine yaklaşık 4 gün olan Kurban Bayramı için gerekli hazırlıklarda artık son dokunuşlar yapılıyor. Pazarlardan kurban alışverişini yapan ve evlerini bayram için hazırlayan milyonlarca vatandaşın merak ettiği en yeni konu ise bayram namazı saatleri oldu. Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşlar Diyanet’in konu hakkındaki açıklamalarını merak ediyor. Çanakkale’de yaşayan müslümanlar 2022 Çanakkale Kurban Bayramı namazı saati terimlerini internet üzerinden araştırıyor. Peki Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 

Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale’de Kurban Bayramı namazının 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü saat 06.28’de kılınacağını duyurdu. 

Yurtdışında ise bayram namazı KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 06.11, Almanya'nın başkenti Berlin'de 05.42, İngiltere'nin başkenti Londra'da 05.40, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da ise 05.50'de kılınacak.

Kurban Bayramı namaz saati

Bayram namazı nasıl kılınır?

- Bayram namazı için niyet edilir.

- Sübhaneke okunur.

- Sübhanekeden sonra eller 3 defa tekbir getirilerek kulaklara kaldırılır.

- İlk 2 tekbirde yana bırakılır. 3. tekbirde eller göbek altında bağlanır.

- İmam Fatiha ile beraber bir sure daha okur. Cemaat topluca rükuya eğilir.

- Rüku ve secde yapıldıktan sonra 2. rekata hazırlanılır ve eller bağlanır.

- 2. rekatın başında imam Fatiha ve bir sure okur. Sonrasında üç defa tekbir getirilerek iki el kaldırılır. 3. tekbirde eller yana bırakılır.

- 4. tekbirde eller kalkmaz ve rükuya eğilmek gerekir.

- Secde yapılır ve oturulur.

- Oturma sırasında cemaat ve imam Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, - Rabbena firli dualarını okur ve önce sağa selam verilir. Sonra da sola selam verilir. Böylelikle namaza son verilir.

Kürşat Muratcan Kılıç.
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal