Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Göbeklitepe’yi Ziyaret Etti

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Göbeklitepe’yi ziyarette bulundu.

27.05.2021-20:12 - (Son Güncelleme: 27.05.2021-20:12)Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Göbeklitepe’yi Ziyaret Etti

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’yi ziyarette bulundu. 

Meyer-Landrut, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan 12 bin yıllık Göbeklitepe’yi ziyarette bulundu. Meyer-Landrut, kentteki temasları kapsamında, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Müzesi ve Organize Sanayi Bölgesi'ne ziyaret etti. Meyer-Landrut, Göbeklitepe’nin heyecan verici ve büyüleyici olduğunu belirtti.

‘GÖBEKLİTEPE’DE OLMAKTAN DOLAYI ÇOK HEYECANLIYIM’

Daha sonra Göbeklitepe'ye geçen Meyer-Landrut, gazetecilere açıklama yaptı. Tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe'de bulunmaktan duyduğu heyecanı dile getiren Meyer-Landrut, ‘Şanlıurfa'da tarihi mekanları ziyaretlerin dışında projeler ve programlar var, onlar için de burada bulunuyorum. Şanlıurfa büyük bir Suriyeli nüfusa ev sahipliği yapıyor. Bu kent için bir yük oluşturuyor. AB'nin programları ile bu Suriyeli nüfusun yarattığı yüke destek olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyorum.

Bugünkü görüşmelerimizin asıl odak noktasına bakacak olursak istihdam, istihdam fırsatları ve mesleki eğitim konularından oluşuyor. Hem Suriyeli hem de Şanlıurfalı vatandaşların iş sahibi olmaları ve geçimlerini sağlamalarına destek olmaya çalışıyoruz. Organize Sanayi Bölgesi ziyaretimizde bir tekstil firmasında Türk vatandaşlarının yanında çok sayıda Suriyelinin de istihdam edildiğini gördük. Şanlıurfa'da Suriyeli misafirleri ağırlamak için çok büyük bir çaba harcanıyor. Biz de bu çabalara katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Ama tabii ki asıl çabayı sarf eden Türk hükümeti, belediyeler ve Türk halkıdır’ ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal