Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 2022 Bursa Kurban Bayramı namazı saati

Türkiye’nin büyükşehirlerinden birisi olan Bursa’da bayram namazının ne zaman kılınacağı merak ediliyor. Peki Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta? İşte 2022 Bursa Kurban Bayramı namazı saati...

05.07.2022-11:17 - (Son Güncelleme: 05.07.2022-11:17) Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta? 2022 Bursa Kurban Bayramı namazı saati

Yaz mevsiminin ortasında gerçekleşecek olan 2022 Kurban Bayramı’nın hazırlıkları yoğun bir şekilde devam ediyor. Kurban Bayramı’nda kurban kesme ibadetlerini yerine getirecek olan müslümanlar bayram namazlarını da kılmak için Diyanet’in açıklayacağı bayram namazı saatlerini öğrenmeye çalışıyor. Türkiye’nin büyükşehirlerinden birisi olan Bursa’da bayram namazının ne zaman kılınacağı merak ediliyor. 2022 Bursa Kurban Bayramı namazı saati internet üzerinden araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor.  Peki Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bursa’da Kurban Bayramı namazının 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü saat 06.17’de kılınacağını duyurdu. 

Yurtdışında ise bayram namazı KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 06.11, Almanya'nın başkenti Berlin'de 05.42, İngiltere'nin başkenti Londra'da 05.40, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da ise 05.50'de kılınacak.

Kurban Bayramı namaz saati

Bayram namazı nasıl kılınır?

- Bayram namazı için niyet edilir.

- Sübhaneke okunur.

- Sübhanekeden sonra eller 3 defa tekbir getirilerek kulaklara kaldırılır.

- İlk 2 tekbirde yana bırakılır. 3. tekbirde eller göbek altında bağlanır.

- İmam Fatiha ile beraber bir sure daha okur. Cemaat topluca rükuya eğilir.

- Rüku ve secde yapıldıktan sonra 2. rekata hazırlanılır ve eller bağlanır.

- 2. rekatın başında imam Fatiha ve bir sure okur. Sonrasında üç defa tekbir getirilerek iki el kaldırılır. 3. tekbirde eller yana bırakılır.

- 4. tekbirde eller kalkmaz ve rükuya eğilmek gerekir.

- Secde yapılır ve oturulur.

- Oturma sırasında cemaat ve imam Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, - Rabbena firli dualarını okur ve önce sağa selam verilir. Sonra da sola selam verilir. Böylelikle namaza son verilir.

Kürşat Muratcan Kılıç.
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal