Bulaşık Makinesine Karbonat Atılır mı?

Karbonat ve sirke içerdikleri asidik bileşenler nedeni ile dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir. Peki, kullanım alanı oldukça geniş olan karbonatı bulaşık ve çamaşır makinelerinde nasıl kullanabiliriz? İşte detaylar…

17.04.2019-13:25 - (Son Güncelleme: 11.01.2022-10:14)

Kimyasal ürünlere maruz kalmadan saf karbonat ve sirke ile ev temizliğinin birçoğunu halletmek mümkün!

Bulaşıklarınızın tertemiz, makinenizin pırıl pırıl olmasını istiyorsanız vereceğimiz tavsiyeleri mutlaka değerlendirin. Bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 yemek kaşığından az, silme karbonat ve aynı oranda limon tuzu koyup parlatıcı gözüne de 2 kapak beyaz sirke dökün. Ardından bulaşık makinenizi 70 derecede yıkayın. Bu işlemden sonra makinenizi içerisinde kalan deterjan partiküllerinden arındırmış olacaksınız.


KARBONAT GİYSİLERİN SERTLEŞMESİNİ ÖNLÜYOR!

Çamaşırlardaki kokuları ve kiri temizlemek için sıklıkla tercih edilen çamaşır suyuna karbonat eklemek bakterileri yok etmek için çok daha etkilidir. Her yıkamada yarım bardak çamaşır suyuna yarım bardak karbonat ilave edebilirsiniz.

Karbonat, çamaşır makinesinin durulama suyundaki pH seviyesini, çok asidik ya da alkali olmaktan koruyup düzenlemeye fayda sağlar. Her durulama döngüsüne yarım fincan karbonat ekleyip deterjanının giysileri sertleştirmesini önleyebilirsiniz.


Doğal bir mineral olan karbonat, kokuları maskeleyen yumuşatıcılara oranla çevreye çok daha az zarar vermektedir. Bu aynı zamanda hassas cilt ve alerjisi olanlar için de iyi bir seçimdir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal