O kadar ağırlık taşımasına rağmen sabırla dayanan bir varlık olarak tanımlayabiliriz tuvaletleri. Zaman zaman onlarında canına tak edecek durumlar oluyor haliyle, bu kadar sabrın biraz seçici olma hakkı olmalı değil mi? Kullandığınız tuvaletlerin kabusa dönüşüp sizi üzmemesi için bir liste hazırladık. İşte tuvalete asla atmamanız gereken 7 madde.

1- Islak mendiller- Temizleme mendilleri Islak mendiller fosseptik sistemleri için yapıları gereği oldukça zararlılar. Yapıları bozulmadığı için kanalizasyonlarda büyük tehlike oluştururlar. Bu durum çok büyük hasarlara yol açıyor. Bu nedenle tuvaletlere bu tarz maddeleri atmamalısınız. Başınıza büyük işler çıkartabilir...

2- Kadın pedleri- tamponlar: Hemen hemen her tuvalette atılmamasına dair uyarı bulunan bu maddeler kesinlikle tuvalete atılmamalıdır. Suyla birlikte genişleyip büyüyen yapıları oldukları için neredeyse en büyük zararı verenler arasında bu tarz ürünler geliyor.

3- Kağıt havlu: Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra temizliğinizi kağıt havlularla yapmak yapıları gereği daha çok güven veriyor olabilir. Buraya kadar hiç bir problem yok. Temizliğinizi yaptıktan sonra tuvalete atmak daha hijyenik hissettirdiği kadar kolay gelir... Problem tam da burada başlıyor. Kağıt havlular suya dayanıklı malzemelerle üretildikleri için, suyla kolay parçalanmazlar ve zamanla tuvaletlerin tıkanmasına neden olabilirler.

4- Prezervatifler: Kondomlar tüm dünyada kanalizasyon sistemleri için büyük sorun oluşturuyorlar. Sıvıya ve basınca karşı dayanıklı olarak üretildikleri için, tuvaletlere atıldığında çözülmezler ve attığınız şekilde kalırlar

5- Bebek bezleri: Asla tuvaletlere atılmaması gereken bir madde de bebek bezleridir. Bebek bezlerini tuvalete atmak şehrin kanalizasyon sistemine zarar vermekle kalmaz ülkenin kanalizasyon sistemine kadar tehdit oluştururlar.

6- Kulak temizleme çubukları: Bu çubuklar ne kadar zararsız görünseler bile giderleri en çok tıkayanlar listelerinde ilk sıralara yazılabilirler. Kulaklarını temizledikten sonra bunları tuvaletlerinize atmak yerine çöp kutularınıza atmanız gerekmektedir.

7- Saç: Tuvalet, duş, lavabo... Bütün giderler için geçerli olan bir durum. Duş alırken bile gidere saç biriktiği zaman suyunuzun giderden gidemediği ve temizlemeniz gerektiği mutlaka olmuştur. Aynı durum tuvaletler içinde geçerli. Saç kanalizasyon borularını tıkayıp ciddi problemlere neden olan atıklardan biridir.