Bazen fotoğraf çekerken bir şeyler gözümüzden kaçabiliyor, bu ayrıntılar ise sadece çekilen fotoğrafta fark edilebiliyor. İşte o fotoğraflar...

Cep telefonu ile güzel fotoğraf nasıl çekilir? Küçük boyutları, her an yanımızda bulunmaları ve sensör kaliteleriyle akıllı telefonlarımız fotoğraf çekme konusunda da bizlerin en büyük yardımcısıdır. Peki cep telefonu ile kaliteli resim nasıl çekilir? İşte cep telefonu ile güzel resim çekmenin püf noktaları...

1 – Cep Telefonunuzun Kamera Özelliklerini Tanıyın

Cebinizde duran telefonla konuşmak, haber okumak, mesajlaşmak için kullandığını küçük cihazı (gerçi şimdilerde pek küçük oldukları söylenemez) çıkartın ve çevrenizde gördüğünüz objeleri fotoğraflamaya başlayın. Telefonunuzun kamera ayarları el verdiği ölçüde manuel ayarlamalar yapmaya çaışın. Normalde çekmediğiniz nesneleri çekin, kullanmadığınız kadrajları kullanın. En iyi fotoğrafı çekebilmek için en kötüsünü çekebilmiş olmanız gerekir. Fotoğraf çektikçe daha iyi görseller elde ettiğinizi göreceksiniz.

2 – Objenize Yaklaşın

Objenizi geniş açıda biraz da mesafeli durarak çekerseniz fotoğrafınızda istediğiniz etkiyi yaratmak bir kenara koca fotoğrafta küçücük ne idüğü belirsiz nesnelerle karşılaşmanız muhtemel. Bu sebeple en iyisi çekmek istediğiniz objeye yaklaşarak kadrajınızı genel fotoğrafçılık kuralları çerçevesinde oluşturmaktır.

3 – Telefonu Dik Tutmayın

Fotoğraf çekerken cep telefonunu dik tutmak bazı durumlarda (bazı durumlarda kısmının altını çiziyorum) iyi sonuçlar doğurabilir. Oluşturduğumuz kompozisyona göre değişir bu durum. Fakaaat şayet telefonunuzla video çekiyorsanız lütfen ama lütfen telefonunuzu yan çevirdikten sonra kayda başlayın. Etrafımda o kadar çok kişi bana dik çektiği görüntyü getirip düzeltip düzeltemeyeceğimizi soruyor ki inanamazsınız. Cevap net, düzelmez. Bu sebeple telefonunuzu özellikle video çekerken yan çevirin. Telefonu muz tutar gibi tutmanın alemi yok.

4 – Temel Kompozisyon Kurallarını Öğrenin

Tamam belki cep telefonuyla fotoğraf çeken herkes fotoğrafçı değil ve hatta fotoğraflarını kimseyle paylaşmadan kişsel arşivleri için saklıyorlar, olabilir ama inanın kompozisyon kurallarına uyarak çektiğiniz fotoğraflar diğerlerine göre çok daha hoş, daha profesyonel hatta daha etkileyici olacaktır. Arşivde saklayıp arada bir göz atsanız da bu fotoğrafların daha iyi olmasını istemez misiniz?

5 – Üçte Bir Kuralını Hatırlayın

Cep telefonuyla fotoğraf çeken ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmayan hemen hemen herkes çekeceği fotoğrafta objeyi tam merkeze oturtur ve fotoğrafı öyle çeker. Şayet üçte bir kuralına uyarak objenizi bu noktalardan birine yerleştirirseniz çekeceğiniz fotoğraflarda inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Diğer kompozisyon kurallarına riayet etmeseniz de bu kuralı es geçmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.