Brent Petrolün Varili 71,75 Dolar Seviyesinde Günü Tamamladı

Dün 71,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 71,75 dolardan işlem görüyor.

07.06.2021-09:52 - (Son Güncelleme: 07.06.2021-09:52)Brent Petrolün Varili 71,75 Dolar Seviyesinde Günü Tamamladı

Brent petrolün varili, bugün saat 09.30’dan itibaren kapanışa göre yüzde 0,56 artışla 71,75 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 69,18 dolardan alıcı buldu. 

Ekonomik toparlanma ile yaz döneminde seyahatlerde beklenen artışın talep görünümüne olumlu yansıması, fiyatlardaki yükselişe katkıda bulundu. 

Küresel petrol talebinin yılın geri kalan sürecinde petrol arzını geçeceği tahminleri güçlenmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi ABD ve Çin'in yanı sıra İngiltere başta olmak üzere Avrupa'daki talep artışının etkili olması bekleniyor. 

PETROL FİYATLARININ YÜKSELİŞİ SÜRDÜRMESİ BEKLENİYOR

ABD'nin ticari odaklı ham petrol stoklarında düşüş öngörüsü belirlemesi, ülkede petrole olan talebin artışa geçtiği algısını güçlendirdi.

Amerikan Petrol Enstitüsünün öngörüsüne göre, ABD'nin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta bir önceki haftaya göre 5 milyon 360 bin varil düşüş gerçekleşti. Artan taleple birlikte fiyatlarında yükseliş beklenen piyasada stokların 2 milyon 114 bin varil azalacağı tahmin ediliyor. 

Bugün, ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) resmi petrol stok verileri açıklanacak. EIA, petrol stoklarında düşüşe yönelik açıklama yaparsa; petrol fiyatlarının yükselişini sürdürmesi bekleniyor. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üye ülkelerinden İran, petrol üretiminde beklenen artışa rağmen talepte güçlü bir toparlanmaya işaret ederek üretim politikasında değişikliğe gitmemesi fiyatların yükselişini destekliyor. Yılın ikinci yarısı konusunda temkinli olmaya devam eden grubun, temmuz sonrası üretim politikası belirsizliğini koruyor.

Brent petrol varilinde teknik olarak 72,07 ile 72,58 dolar aralığının direnç, 71,56 ile 71,05 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak seyredileceği vurgulanıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR