Böbrek Taşı Düşürmede Etkili Yöntem Gilaburu Suyunun Faydaları

Gilaburu bitkisi birçok faydasının yanı sıra böbrek taşı düşürmede etkili bir yöntem olmasından dolayı bölge halkı tarafından sıkça tüketilmektedir. Gilaburu nedir? Detaylar haberimizde...

17.01.2020-13:45 - (Son Güncelleme: 24.09.2021-14:23)

Halk arasında Frenk üzümü gibi adlarla da anılan, botanik dünyasında viburnum opulus ismiyle bilinen gilaburu bitkisi, görünümü kıpkırmızı top top salkım şeklindedir. 

Gilaburu bitkisi Türkiye’de en çok Kayseri ilinin Bünyan ilçesinde yetiştirilmektedir. Bu bitkiyi önemli kılan unsurlardan biri böbrek taşı düşürmede sıkça kullanılmasıdır. Birçok faydasının yanı sıra böbrek taşı düşürmede etkili bir yöntem olmasından dolayı bölge halkı tarafından sıkça tüketilmektedir. Gilaburu suyu nedir? Gilaburu suyunun faydaları nelerdir? Gilaburu suyu böbrek taşını düşürür mü? Gilaburu suyunun zararı var mıdır?

Gilaburu sadece alternatif tıp alanında bitkisel bir öneri olarak kalmamak ile birlikte faydasının bilimsel olarak kanıtlanmasının ardından eczanelerde takviye edici bir gıda olarak yerini almıştır. 

GİLABURU SUYUNUN FAYDALARI

- Gilaburu suyu, böbreklerin sağlıklı bir biçimde çalışmasına destek olur. Bu yararı ile böbrek taşlarına ve böbrek kumuna karşı oldukça güçlü bir etki sunar.

- Gilaburunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu sayede stresi engeller. Stresi yok ederek stresin meydana çıkardığı sonuçları da yok eder. Bunlardan biri de strese bağlı uykusuzluktur.

- Gilaburu suyu, damarlardaki yüksek basıncı azaltarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

- Gilaburu suyunu tüketmek regl dönemindeki şiddetli ağrılara da çözüm sunar. Reglin sebebiyet verdiği ağrıları azaltır.

- Gilaburu suyu aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Vücuttaki fazla suyu uzaklaştırarak, ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla yok olmasını sağlar.

- Gilaburu suyu bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olur. Kabızlığı da önleyici bir etkisi vardır.

- Gilaburu suyunun cilt problemlerine de faydası var. Sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt sorunlarına çözüm sunuyor.

GİLABURU SUYU GÜNDE NE KADAR İÇİLMELİ?

- Gilaburu suyunu her sabah ve akşam öğünü olmak üzere 1 bardak miktarında içebilirsiniz.  Gilaburu suyunun yemeklerden önce ya da sonra içilmesi önerilmektedir. Gilaburu suyunu tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

GİLABURU SUYUNUN ZARARI VAR MIDIR?

- Gilaburu suyu asidik bir yapıda olduğu için reflü gibi çeşitli mide problemleri yaşayan kişiler için önerilmemektedir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal