Herhangi bir havayolu şirketinde hostes olmak için aranan 10 enteresan özellik sizlerle. İşte 10 enteresan özellik...

HOSTES NEDİR?

Hostes veya kabin görevlisi, uçuşlarda yolcuların rahatlığını ve güvenliğini sağlamak amacıyla istihdam edilen görevli. Özel iş jetlerinde de hostes kullanılır.

TARİH
Yolcu gemilerinde ve yolcu trenlerinde de hava hostesleri gibi hostesler bulunmaktadır. Fakat hava hostesleri yolculuğun kısa olması gibi sebelerden dolayı yolcularla daha yakın ilişkidedirler. Ayrıca uçuş hostesliği işi diğer taşımacılık formundaki kadrolardan daha fazla olarak güvenlik konusunu düşünüp taşınmaktadır. Hava hostesleri uçağın kabin kadrosundaki görevlileri içerir ve kokpitteki pilot ve uçuş mühendisinden ayrıdırlar.

Birleşik Krallık'ın Imperial Airways'ı 1920 lerde erkek hostese sahipti. Amerika Birleşik Devletleri'nde , Stout Airways 1926 yılında hostes çalıştıran ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Karayipler'de kumar seyahatleri tarihinde Havana ve Küba'ya Florida'dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.

İlk kadın hostes ayrıca hemşire olarak da görev yapan 25 yaşındaki Ellen Church'dü. 1930 yılında United Airlines tarafından kiralanmıştı, ayrıca uçaklardaki ilk hemşireydi. Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire istihdam ederek, onların hem bir hostes gibi hizmet vermesinden hem de hemşirelik görevi yapmasından yararlandılar.

İlerleyen yıllarda hosteslik mesleği daha da geliştirilerek, yolculara daha iyi hizmet verilmesi amaçlanmıştır.