Beklenen Reform Paketi İçin Adımlar Atılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayında açıklaması beklenen reform paketinde sona gelindiğini Bakan Elvan duyurdu.

26.02.2021-09:07 - (Son Güncelleme: 26.02.2021-09:07)Beklenen Reform Paketi İçin Adımlar Atılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği ''ekonomi reform paketi'' çalışmalarında sona gelindi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Evlan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paketi Mart ayının ikinci haftasında kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Bakan Elvan, ''2021 yılı reformlar yılı olacak.'' Paket sözleşmelerde tahkim şartının teşvikinden yatırımcılar için yeni çerçeve yasaya, haciz şartlarının yumuşatılmasından vergilerin tekrardan düzenlenmesine kadar bir dizi önemli adımlar yer alıyor.

SON DAKİKA PAKET HAZIR, MECLİS'E SUNULACAK

Maliye Bakanı Elvan, dün kişisel sosyal medya hesabından makroekonomik istikrar politikalarını ve yapısal politikaları içeren ''ekonomik reform'' çalışmalarında sona geldiklerini açıkladı.

BAKAN ELVAN'DAN AÇIKLAMA

Bakan Elvan, ''Reform politikalarımızın detaylarını Sayın Cumhurbaşkanı'mız mart ayının ikinci haftasında kamuoyuyla paylaşacak'' açıklamasında bulundu. Ekonomi paketi, iş ve yatırım ortamında güven ortamını tesis eden, mülkiyet hakkını pekiştiren, sözleşme hürriyetini genişleten, yatırım izin süreçlerini kısaltan, tahkimi teşvik eden başlıkları içeren düzenlemeler Meclis'e yasa teklifi olarak sunulacak.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRI YAPTIĞI YATIRIMCIYA GÜVENCE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Türkiye'nin geleceğine güvenin'' çağrısı yaptığı yatırımcılara hukuk karşısında güvence sağlanacak. Yatırım izin süreçlerinin kısaltılması, ticari uyuşmazlıkların mahkeme yerine arabuluculuk ve tahkim yolu ile çözülmesi yaygınlaştırılarak, ihtisas gerektiren çevre, imar ve enerji gibi alanlarda yeni mahkemeler kurulacak.

HACİZE DÜZENLEME

Reformlar kapsamında Borçlar Kanunu'nda değişiklik, düzenleyici ve denetleyici kurumların yapılarının tekrardan ele alınması, haciz ile ilgili şartların gözden geçirilmesi düşünülüyor.

Kamu kurumları ile arasında yatırım konusunda çıkan anlaşmazlıkta ''yatırım ombudsmanı'' çözüm üretecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR