Başkale Depreminin Acısı Hala Taze

Van’ın Başkale ilçesinde bir yıl önce olan depremde hayatını kaybedenler için anma programı oldu. Önceki sene İran'ın Hoy kentinde oluşan 5.9 büyüklüğündeki depremde Başkale ilçesinin Özpınar, Güvendik, Kaşkol, Gelenler ve Böğrüpek mahalleleri çok fazla hasara uğramıştı.

23.02.2021-15:05 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-15:05)Başkale Depreminin Acısı Hala Taze

Edilen duaların üstüne konuşma yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Vali Bilmez, ’Geçtiğimiz yıl burada yaşanan depremde 10 canımızı kaybettik. 67 vatandaşımız depremde yaralandı. Son 30 yılın en ciddi karın yağdığı yılda, kış şartlarının en zor olduğu bir haftada bu deprem meydana geldi. Devletimiz tüm birimleri seferber ederek tüm vatandaşların yaralarını en hızlı şekilde sarmaya çalıştı. Vatandaşımızın hizmetine koştu. Trabzon’dan, Adana’dan, İzmir’den, Hatay’dan, Sinop’tan, İstanbul’dan herkes yanımızda olmaya çalıştı ve bize katkı sunmaya çalıştılar. Bunun için hem Başkale adına hem de kent valisi olarak yardımımıza koşan, destek sunan herkese şükranlarımızı sunuyoruz’ dedi.


BİZ BUGÜN ONLARI UNUTMADIK VE ONLAR KENDİ KONUTLARINA YERLEŞİNCEYE KADAR BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bugün yapımı başlayan deprem konutlarıyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme yapacağını söyleyen Bilmez, ’Bugün depremin yıldönümü ve depremin meydana geldiği 3 köyü ziyaret edeceğiz. Biz bugün onları unutmadık ve onlar kendi konutlarına yerleşinceye kadar bu işin takipçisi olacağımızı ve depremin ilk gününden bu yana onların yanında olacağımızı, depremden sonrada onların yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. İçişleri Bakanımızın da sizlere selamları ve hürmetleri vardı. Bakanımız her aşamasında sizlerin yanında olduğunu iletti’ diyerek konuşmasına devam etti.

Vali Bilmez, yaptığı açıklamalar sonrası depremzedelere yemek ikramında bulundu. Sonrasında konteyner kentte inceleme yapan Vali Bilmez, daha sonra depremde zarar gören diğer mahalleri uğradı. Gerçekleşen anma programına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, VASKİ Genel Müdürü Cem Ülker Kaplan ve depremden etkilenen depremzedeler katıldı.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR