Başbuğ Paşa’ya Açık Mektup

Dr. Ömer Aydın
13 Şubat 2020 Perşembe 09:05

Paşam, askerlerin askerlikle ilgisi olmayan fiillerinden dolayı sivil mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili yasa değişikliği teklifini veren AK Parti milletvekillerini “FETÖ’nün siyasi ayağı olmakla” itham ederken neyi amaçlıyordunuz ?

10 Nisan 1994’te SHP’li 25 milletvekilinin, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmamasıyla ilgili yasa teklifi verdiğinden haberdar mısınız ? Asker-sivil ilişkilerinin düzenlenmesi ve demokratikleşme denilince yazılacak ilk üç maddeden birinin  bu düzenlemenin olduğunu hatırlıyor musunuz?

27 Mayıs’a giden günlerde Samet Kuşçu isimli binbaşının ordu içinde bir cuntanın darbe yapmaya hazırlandığı ihbarında bulunduğunda, darbe hazırlığı yapan 9 subayın yakalanıp, askeri mahkemede yargılanıp, beraat ettirildiğini, ihbarda bulunan Kuşçu’nun cezaya çarptırıldığını. Askeri mahkemede beraat ettirilen 9 subayın, 27 Mayıs darbesinin lider kadrosunda yer aldığını biliyor musunuz?

HBB TV’den Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber’in gözaltına alınıp, askeri mahkemede yargılandığından, Gazeteci Mehmet Ali Birand ve Deniz Arman’ın, askeri mahkemede yargılanıp cezaya çarptırıldığından haberdar mısınız?

28 Şubat’ta yasadışı Batı Çalışma Grubu’nun varlığını ortaya çıkardığı için Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Deniz Kuvvetleri Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konulmadı mı?

25 Haziran 2009 tarihli yasal düzenlemenin AB müktesebatı kapsamında gerçekleştirildiğini dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin açıkladı. Ergin’in, CHP dahil partilerin ziyaret ederek bilgilendirildiğini, Meclis’teki görüşmeler sırasında herhangi bir tartışma yaşanmadan kabul edildiğini söylediğini duydunuz mu?

Eğer askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili Anayasa değişikliği ve yasal düzenleme yapılmasaydı, 15 Temmuz darbesinde yer alan FETÖ’cü askerler FETÖ’nün çoktan ele geçirdiği askeri mahkemelerde mi yargılanacaktı?

25 Haziran tarihli düzenlemeden sonra ilk olarak Dursun Çiçek’in tutuklandığını söylüyorsunuz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı 8 Temmuz’da onayladı, Çiçek 30 Haziran’da tutuklanıp 1 Temmuz’da serbest bırakıldı. Jandarma kriminal tarafından Dursun Çiçek aleyhine rapor verilmişti. Jandarma o zaman size bağlı değil miydi?

15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Mehmet Dişli’den Mehmet Partigöç’e, Gökhan Sönmezateş’e kadar generaller TSK’ya ne zaman girdi? Onların Harp Okulu’na girdiği 80’li yıllarda TSK’daki Atatürkçüler uyuyor muydu?

15 Temmuz’da Ankara’yı bombalatan General Hakan Evrim, 1984 yılında Harp Okulu’na girerken onu TSK’ya yerleştiren kimdi?

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast timinin başında yer alan Gökhan Şahin Sönmezateş, 1988 yılına kadar her yıl komisyonun huzuruna ihraç talebiyle çıkmasına rağmen, kimler tarafından kurtarıldı?

 Darbeye katılan havacı 43 generalin 21’i 1980-83 arasında, yani 12 Eylül darbesinin olduğu dönemde, 19’u 1990’ların başında, 3’ü ise 1980 öncesinde TSK’ya girdiği doğru değil mi?

28 Şubatta bazı silah arkadaşınız Refah Partisi’ni kapatmak ve Erbakan’ı devirmek için mücadele etmedi mi?. 28 Şubat’ta Erbakan’a “Beceremediniz, çekin gidin diye seslenen Fetullah Gülen’in yurtdışına kaçmasına göz yumulurken, Erbakan başbakanlıktan istifaya zorlanmadı mı?

28 Şubat’ta Erbakan’ın partisi kapatılıp kendisi yasaklı hale getirildi. AK Parti’yi de kapattırıp  Erdoğan da yasaklı hale getirmeye çalışılmadı mı ?

Silah arkadaşlarınız, Erbakan ve Erdoğan ile mücadele ettiğinin binde biri kadar FETÖ ile mücadele etseydi, FETÖ 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunacak gücü bulabilir miydi ?

Mektubumu  makul bir zamanda cevaplamanızı diler, aklı selim içinde kalmanızı tavsiye ederim.

KUDÜS MİTİNGİ’NDE LAİKPERESTLER

Pazar günü düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi’ni izlerken acı acı tebessüm ettim.

1997’de 28 Şubat’a giden yol, bir Kudüs Gecesi’yle başlamıştı. Cumhuriyet’i koruma ve kollama görevini üstlenen güçler, Sincan’da tankları yürütmüştü.

 Laiklik elden giderken  Silahlı-Silahsız Kuvvetler yetişmişti imdadımıza.

O günkü Atatürkçü laikperestler ve takipçileri, bugün Kudüs Mitingi’ne katılıyorlar, konuşma yapıyorlar, alkışlıyorlar, alkışlanıyorlar.    

O günkü sakallı dinciler, mürteciler, şimdi  gül yüzlü melekler gibi  geliyor laikperestlere.

Neler oluyor? İrtica tehlikesi ortadan kalktı mı?

Yoksa karşılarında daha büyük bir düşman  mı var? Hidayete ermelerinin  nedeni müzmin  Erdoğan düşmanlığı olmasın.

OSCAR TÖRENİ’NDEN

Oscar ödül töreninin açılış sunumunu yapan Chris Rock, salonda bulunan Amazon’un sahibi Jeff Bezos’u göstererek şöyle dedi:

“Öyle bir adam ki çek kestiği zaman banka karşılıksız çıkıyor...”

Arkasından da ikinci espriyi patlattı:

“Öyle zengin bir adam ki karısından boşandığı halde yine dünyanın en zengin insanı olarak kalıyor.”

Joaquin Rafael Phoenix’in Oscar ödül töreninde yaptığı konuşma manifesto gibiydi;

“Hayatım boyunca alçağın biriydim. Bencildim. Zaman zaman zalim, çalışılması zor biri oldum. Ama bugün bu salonda olan birçok kişi bana ikinci bir şans verdiği için müteşekkirim. Birbirimizi desteklediğimizde en iyi halimize ulaşıyoruz. Geçmiş hatalarımız nedeniyle birbirimizi sildiğimiz değil, birbirimize büyümek için yardım ettiğimiz zamanlardan bahsediyorum. Birbirimizi eğitip, kurtardığımız zamanlardan.”

AYNALAR YALAN SÖYLEMEZ

Darbe gecesi havalimanından çıkarken tankların yol açmasıyla Bakırköy Belediye Başkanının evine giden, ayağında terlik, önünde kahvesi, gözü televizyonda, Bakanlar Kurulunu oluşturmak üzere, Başbakanlığa atanmasını bekleyen Zat’ın aynalarla arası bozuk mu?

RTÜK İZLEME DAİRESİ BİR BAKIVERSİN

Fox Tv de yayınlanan Mucize Doktor adlı dizide, baba, lösemili oğluna kök hücre verirken kolunun üzerine yattığı için serum iğnesi kırılıyor ve ölüyormuş. Tıbbi hiçbir gerçekliğe dayanmayan bu saçma sahne yüzünden ilik nakli bekleyen binlerce çocuk, yetişkin insan bu nedenle donör bulamayabilir ve hayata tutunamayabilir!

MEHDİ BOZUNTUSU

Adnan Oktar suç örgütüne yürütülen soruşturmada, örgüt üyesi firari Turgut A., İstanbul Kadıköy'de gizlendiği adreste elbise dolabının içinde yakalandı.

Mehdi’nin alametleri arasında  taraftarlarının elbise dolabında yakalanması da var mı acaba? 

Ergin Külünk

Bu Memleketin Gerçek Sahibi

Semra Aydın Avşar

Kurtlarla Koşan Kadınlar

Abdurrahman Pala

23. Hafta Biterken

Prof. Dr. Ulvi Saran

Atakan Kayalar ve Eğitim Gerçeği

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

2019-nCoV Hastalığı Coronavirüsler

Dr. Ömer Aydın

Yoldaşlar