Bakan Fatih Dönmez Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Açıklamalar Yaptı

Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, kendi lityumumuzu üretmeye başladığımızı duyurdu.

25.03.2021-16:03 - (Son Güncelleme: 25.03.2021-16:03)Bakan Fatih Dönmez Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Açıklamalar Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde açıklamalar yaptı. 

Enerji piyasasında hem arz hem de talep tarafının oyuna dahil olması ile daha rekabetçi bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Dönmez, ''Elektrik ve gaz, diğer klasik emtialar gibi günlük, aylık hatta yıllık periyotlarla alınıp satılan bir ürün olmaya başladı. Bunun için gerekli regülasyonlar yapıldı. Oyuncu sayısının katlanarak arttığı, çok daha fazla katılımcının yer aldığı bir piyasamız var'' diye konuştu.

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ

Dönmez, artık sorunların küresel, çözümlerin ise yerel ve bölgesel olduğu yeni bir sistemin ortaya çıktığını, bu durumun koronavirüsle mücadeledeki aşı paylaşımında da görüldüğünü belirtti. Yeni ekonomide görülen en önemli sinyallerin, pil savaşları, madencilik şirketlerinin rekabeti ve yapay zeka mücadelesi olduğunu vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

''Hidrokarbon şirketleri gaz ve petrol şirketleri olmaya çalışırken, dijitalleşme yeni bir kabukla geliyor. Yeni dengeler oluşurken Türkiye bunun neresinde yer alacak? Sanırım geçtiğimiz senelerdeki gelişmelerden sizler de anlamışsınızdır. Türkiye olarak kendi lityumumuzu üretmeye başladık. Yenilenebilir enerjide en fazla kurulu güç artışı yapan ülkelerden biriyiz. Bu alandaki teknolojinin gelişimi için YEKA adını verdiğimiz sistemi hayata geçirdik. Temiz enerji teknolojileri, ulusal güvenlik meselesi olan askeri teknolojiler kadar önemli. Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına enerjinin bütün alanlarında birbirini tamamlayan bir politika yürütüyoruz.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR