Arı Sütü Nasıl Tüketilir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Kullanım tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan arı sütü, özellikle cilt sorunlarının giderilmesinde bir kozmetik içeriği olarak kullanılıyor. Peki arı sütünün cilde faydaları neler? Arı sütü nasıl tüketilir? Arı sütü cilt için nasıl kullanılır?

22.04.2021-17:12 - (Son Güncelleme: 22.04.2021-17:27)Arı Sütü Nasıl Tüketilir? Cilde Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki güçlü kimyasal bileşkelerle “kraliyet jölesi” olarak bilinen arı sütü, popüler bir besin takviyesidir. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız arı sütünün faydaları ise oldukça fazla. Menopoz dönemlerinde yaşanan bazı sıkıntılardan cilt sorunlarına kadar pek çok şikayetin giderilmesine yardımcı olur. Yaygın olarak cilt bakım ürünlerinde kolajen üretimini artırmak, adet öncesi ve menopoz dönemi semptomlarını rahatlatmak ve genel olarak beden sağlığını desteklemekte kullanılır.

Sağlıklı bir yaşamın önemimin giderek arttığı son zamanlarda faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz arı sütü de sıkça duymaya başladığımız besinlerden. Arı sütü son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Arı sütü, işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden çıkarttıkları jel kıvamında akıcı, kremsi beyaz bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık açısından da birçok yararı bulunuyor. Peki, Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl tüketilir? Arı sütünün cilde faydaları nelerdir? Dyt. Perihan Kılıç sizler için anlattı…

PROPOLİS VE ARI SÜTÜ

Propolis, arıların bitki yapraklarından, saplarından ve tomurcuklarından topladığı doğal üründür. Arılar kovanlarındaki mikropları yok etmek için kullanır. Aynı zamanda propolisle kapladığı petek gözlerine yumurtalarını bırakır.

Propolisin içeriğinde posa, vitamin, mineral ve aminoasitler bulunur. Propolis antioksidan, antiviral, antienflamatuvar ve antimikrobiyaldir. Solunum yolu hastalıkları, ağız içi yaraları, mide bağırsak rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarının iyileştirilmesinde yardımcı olur.

ARI SÜTÜ NEDİR?

Arı sütünün içeriği propolis ve baldan farklıdır. Anne sütü gibi diyebiliriz. Arılar yavrularını beslemek için salgılar. Aynı zamanda kraliçe arı yaşam boyu kendisi de kullanır.

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Arı sütünü saf halde tüketebilirsiniz. Bal veya süte ekleyebilirsiniz. Her kişi için farklı miktarlarda tüketilmelidir. Günde ortalama 500 mg ile 1 gram arasında tüketilmelidir. Kahvaltıdan yarım saat önce dil atına alınarak tüketilir. Dil atından eriyip alınması en etkili yöntemdir. 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

ARI SÜTÜNÜN CİLDE FAYDALARI

-Arı sütünün ciltte kolajen üretimini arttırıcı etkisi vardır.

-Hücre yenileyici etkisi ile saç dökülmesinde kullanılır.

-Hormonal dengeyi sağlayarak sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

-Ciltteki akne ve siyah noktalara iyi gelir

-Cildi zararlı UVB ışınlarına karşı korur

-Ciltte kırışıklıklarının oluşmasını önler

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI

-Beyin ve sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir

-Kısırlık probleminin üzerinde olumlu etkisi vardır

-Damar sertliği gibi sağlık sorunlarının iyileşmesini destekler

-Bağışıklık sisteminin güçlendirir

-Kadın ve erkeklerde ürüme organlarına etki ederek doğurganlığı arttırmada yardımcı olur. Çocuklarda zihinsel ve ruhsal gelişimde rol oynar

-Hafızayı güçlendirir

-Doğal antidepresandır

-Performans ve dayanıklılığı arttırarak gün içinde daha aktif olmamızı sağlar.

SPORCULAR İÇİN ARI SÜTÜ

Yoğun antrenman yapan sporcularda kas ağrılarının hafiflemesinde destek olur. İçerdiği echinacea ve hydroxydecanoic asit sayesinde yara iyileşmesine katkı sağlar.

Arı sütünü buzdolabında 0-4 derecelik sıcaklıkta saklayabilirsiniz. Saf arı sütü ışık ve oksijen teması olmadan +4 ile – 10 derece arasında buzdolabında kalabilir. 4 aydan sonra antibiyorik özelliği azaldığı için 4 ay içinde tüketilmelidir. Bal ile karışmış hali +5 ile +10 derece arasında ışık ve oksijen teması olmadan buzdolabında cam kavanozda 4 ay saklanabilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR