Arefe Günü Ne Zaman, Hangi İbadetler Yapılır?

Mübarek Ramazan'ın bitmesine sayılı günler kala Müslüman vatandaşlar arefe günü için geri sayıma başladı. Peki, Arefe Günü ne zaman? Hangi ibadetler yapılır?

11.05.2021-15:34 - (Son Güncelleme: 11.05.2021-15:34)Arefe Günü Ne Zaman, Hangi İbadetler Yapılır?

Ramazan'ın son günlerine yaklaşılırken, Ramazan Bayramı için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Ramazan Ayı'nın bitmesine az bir süre kala, oruç tutan vatandaşlar son oruç gününün ne zaman olduğunu ve Ramazan Ayı'nın bitiş tarihini araştırıyor.

AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

11 Ayın Sultanı'na yavaş yavaş veda ediliyor. Bu süreçte vatandaşlar 2021 Arefe Günü ve Ramazan Bayramı günlerinin hangi günler olacağını merak ediyorlar. İşte 2021 Arefe ve Ramazan Bayramı günleri

Ramazan Bayramı Arefesi- 12 Mayıs Çarşamba

Ramazan Bayramı 1. Gün- 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. Gün- 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. Gün- 15 Mayıs Cumartesi

AREFE GÜNÜ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Arefe günü okunacak dualar Müslüman aleminin gündeminde son günlerde yer alıyor. İslam dini için önemli günler arasında yer alan Arefe günü ibadetler ile birlikte geçiriliyor. Adım adım Arefe gününe yaklaşırken ise yapılacak ibadetler büyük bir merak konusu olmuş durumda.

Hz. Muhammed (S.A.V.) bugün için "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır" şeklinde bir Hadis belirtmiştir. Arefe günü dualar ile geçirilir. İslam dünyasında Arefe günü oruç, dua ve namaz ile geçirilir.

AREFE GÜNÜ OKUNACAK DUALAR

Arefe gününün faziletine binaen Resulullah Sallallahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki "Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur." Arefe bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılmalıdır. Resulullah (S.A.V.) Arefe günü şu duada bulunurmuş: ‘Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran’ Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır. Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

Arefe günü İhlas Suresi'nin okunması gerektiği de ifadeler arasında yerini alır.

İHLAS SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul hüvellâhü ehad

2- Allâhüssamed

3- Lem yelid ve lem yûled

4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İHLAS SURESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- De ki; O Allah bir tektir.

2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).

3- Doğurmadı ve doğurulmadı

4- O 'na bir denk de olmadı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR