Arefe Günü Marketler Açık mı?

Ramazan ayının sonuna gelinmesi ile birlikte sokağa çıkma yasağı da devam ederken market çalışma saatleri gündeme geldi. Peki, Arefe Günü'nde marketler açık mı?

11.05.2021-17:12 - (Son Güncelleme: 11.05.2021-17:12)Arefe Günü Marketler Açık mı?

Market çalışma saatleri Arefe Günü ve Ramazan Bayramı'nda da merak edilen konulardan birisi durumunda. 12 Mayıs Arefe Günü ve 13 Mayıs bayramın ilk günü olması dolayısı ile marketler açık mı, marketler saat kaçta açılıyor, marketler kaça kadar açık gibi soruların yanıtları internet tarayıcılarında aranıyor.

AREFE GÜNÜ MARKETLER AÇIK MI?

Bayram süresi itibari ile bakkal, market, manav, kasap, kuru yemişçi ve tatlıcılar 10.00 - 17.00 saatleri arasında, fırınlar ile bunların ekmek satan bayileri ise gün boyunca hizmet sunmaya devam edecek. Yeme-içme yerleri ile çevrim içi yemek sipariş firmaları, bayramın birinci günü itibari ile saat 01.00'e kadar paket servis hizmetinde bulunacak.

MARKETLER BAYRAMDA AÇIK OLACAK MI?

Tam kapanma genelgesi üç günlük Ramazan Bayramı'nı da içerisinde kapsıyor. Bu nedenle bayram sürecinde de marketler saat 10.00 - 17.00 saatleri arasında hizmet sunmaya devam edecek. Marketlerin bayram mesaisi, kendi izledikleri politikalarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı marketler bayramın ilk iki günü çalışanlarına izin verebiliyor.

MARKETLERDE ALINAN YENİ TEDBİRLER NEDİR?

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması esnasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukları engellemek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

* Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

* 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

* Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

* Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

* Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.

* Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal