Apple'a Şok Suçlama: Çalışan Bağışlarının İsrail Ordusuyla Bağlantılı Kuruluşlara Gittiği İddia Edildi

Apple'ın bazı çalışanları ve hissedarları, teknoloji devine yönelik ciddi suçlamalarda bulundu. ABD'li haber sitesi The Intercept'in haberine göre, kendilerini 'bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar' olarak tanımlayan 133 kişinin imzaladığı açık mektupta, Apple'ın çalışan bağışlarının Filistin topraklarını gasbeden İsrail ordusuyla bağlantılı örgütlere yönlendirildiği iddia edildi. Bu bağışların derhal soruşturulması ve durdurulması talep edildi.

14.06.2024-10:59 - (Son Güncelleme: 14.06.2024-12:43)

Apple, çalışanlarının bağışlarını Benevity platformu aracılığıyla karşılıyor. Ancak iddialara göre, bu bağışlar illegal yerleşimleri finanse etmekle suçlanan kurumlar aracılığıyla yönlendiriliyor. Şirket yönetimi, konuyla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi.

Filistin'i Destekleyen Çalışanlar Disipline Gönderildi

Nisan ayında "Apples4Ceasefire" adı altında örgütlenen çalışanlar, Filistin halkına destek veren çalışanların disipline gönderilmesine karşı çıkmıştı. Bu durum, Apple içindeki gerilimi daha da artırdı.

"Bizim Paramızla Değil" Grubu ve Yasal Mücadele

New York'ta faaliyet gösteren "Bizim Paramızla Değil" adlı grup, İsraillilerin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki gasbettiği Filistin toprakları için bağış toplama yetkilerini kaybetmeleri için mücadele ediyor. Anayasal Haklar Merkezi'nden kıdemli avukat Diala Shamas, uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanıyla ilgili yasaların yeterince uygulanmadığını belirterek, Apple'ın bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Apple'ın Bağış Listesi Sorgulanıyor

İsrail ordusunun, işkence ve yargısız infazlarla suçlandığı ve Filistinlilere yönelik suistimallerle ilgili görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Apple'ın bağış listesinde yer alan kurumlar daha fazla sorgulanıyor. Bu iddiaların ardından, Apple'ın bağış yönetimi ve politikaları mercek altına alındı.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal