AÖL Sınavına Nasıl Girilir?

Açıköğretim Lisesi sınavları başladı. Bunula birlikte sınava girecek öğrenciler, sınava nasıl girileceğini araştırmaya başladı. Peki Açıköğretim Lisesi sınavlarına nasıl girilir? İşte detaylar...

25.02.2021-17:15 - (Son Güncelleme: 25.02.2021-17:15)AÖL Sınavına Nasıl Girilir?

5-6 Aralık 2020'de yapılması planlanan AÖL sınavları koronavirüsten dolayı belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Ancak yapılan açıklamalarda sınavların çevrimiçi olarak yapılmasına karar verildiği öğrenildi. 25 Şubat'ta başlayacak sınavlar 20 sorudan oluşacak ve çoktan seçmeli olarak yapılacak. Bununla birlikte öğrenciler sınava nasıl girileceğini araştırıyor.

Peki Açıköğretim Lisesi sınavına nasıl girilir? AÖL sınavlarına nereden girilir? İşte merak edilen bu soruların cevapları...Bugün sabah saat 09.30'da başlayan Açıköğretim sınavları 1 Mart 23.59'a kadar devam edecek. Öğrenciler sorumlu oldukları derslerden 20 soruluk sınavlara girecek.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ SINAVINA NASIL GİRİLİR?

'1. Öğrenciler, kendilerine atanan derslerden oluşan testleri sınav takviminde belirtilen tarihler arasında online sınav sistemine girerek tamamlayacaklardır.

2. Öğrenciler, aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için yapılacak sınavlardan yalnızca birine katılabileceklerdir.

3. Online sınav uygulaması yurt içi ve yurt dışında, Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayıp, aynı gün ve saatte sona erdirilecektir.

4. Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine online sınav kapasitesinde giriş yaparak online sınav uygulamasına katılacaklardır. Sınav başvurusu olmayan ve tüm derslerinden sınavını tamamlayan öğrenciler sınav süresinin sonuna kadar AÖK Bilgi Yönetim Sistemine giremeyeceklerdir.

5. Sisteme giriş şifresini unutan öğrenciler, AÖK Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) "444 0 632" danışma hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir.

6. Sınav sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan gizlilik taahhütnamesi öğrenciler tarafından onaylanacaktır.

7. Online sınav uygulaması başlamadan önce sınav kuralları elektronik ortam üzerinden öğrenciye bildirilecektir. Bu bildirim ile öğrenci, sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Sınav kurallarını ihlal eden öğrenci ve sınav görevlilerine, 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun uyarınca cezai müeyyideler uygulanacaktır.

8. Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dk. süre uygulanacaktır.'

9. Öğrenciler, sınav süresi içinde kendilerine atanan en fazla 24 dersten sınava katılabilecekler ve atanan derslerden istedikleri dersi seçerek sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

AÖL SINAV GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR