24 Mayıs 2018
  • Istanbul 23°
  • Ankara 15°
  • Izmir 23°
İmsak 03:41
Güneş 05:32
Öğle 13:07
İkindi 17:03
Akşam 20:30
Yatsı 22:13
BIST101.090
Dolar4,7878
Euro5,6116
Altın200,828

Amerika Büyük Ülke Değil

Hasan Sarı
25 Ocak 2018 Perşembe 12:53

Amerika büyük ülke değil.

Amerika varsa yoksa insanlığın dünyevileşmiş her türlü kaygısını kurumsallaştırmayı başarmış bir ülkedir. Tarihsel derinliği olmadığı için, insanlığa sunabileceği kalıcı bir ülküsü de yoktur. Bu yüzden Amerika girdiği her yeri en iyi şekilde yıkmayı başarır. Fakat hadi yıktığını kur dediğinde neyi kuracağını bilmez ve kuramaz.

Ortadoğu’yu neden kirli ayaklarıyla kirletmek istiyorlar?

Çünkü bu bölgenin zengin kaynakları var, bu bir. İkincisi bu bölge insanlığa dünyevi kaygılardan kurtulabilecekleri bir inancı, İslam’ı sunma potansiyelinde. Üçüncüsü de kendi inançları gereğince bölgeyi en ücra köşesine kadar ele geçirme arzusundalar.

Peki, son durum nedir?

Amerika kafa olarak ikiye bölünmüş durumda. Türkiye’nin bölgede uyguladığı strateji onları baya afallattı. Her ne kadar biz içerde kirli ajanların oyunlarına uğrasak da kadim devlet ve kadim millet geleneğimiz bu oyunlar karşısında dimdik ayakta kalmayı başardı.

Şimdi Amerika bir tarafıyla Pentagon, bir tarafıyla da CIA aklıyla hareket ediyor. Amerikan istihbaratı neredeyse artık, kendilerinin “Bataklık” diye tanımladığı bölgede birbirinden bilgi kaçırıyor ve ötekini bataklığa saplamayı düşünüyor.

Amerika’nın stratejik aklı Suriye’de çıkmaz sokağa girmiştir. Çünkü burada gerçek manada Rus aklıyla karşılaşmışlardır. SSCB’nin bölünmesiyle, dünyanın tek kutuplu bir medeniyete kaydığı doksanlı yılların yorumlarıydı. Ardından medeniyetler çatışmasında tek medeniyeti olan bir dünya düzeninin kurulacağı ve bunun da kaçınılmaz olduğu tüm dünyaya pazarlandı. Bu kaçınılmaz sonun başta Türkiye olmak üzere tüm ülkeleri etkisi altına alacağı işlendi. Ama Rusya sahip olduğu potansiyelini Amerika’ya ve dünyaya Suriye üzerinden gösterme fırsatını üretti.

Önceleri Amerika merkezli bölgeyi istikrarsızlaştırma ve ardından da tamamen kontrol etme adına büyük İsrail hesaplanıyordu. Fakat gelinen noktada Suriye’nin bir bölgesinde, sınırları Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya yönelik bir “Gecekondu Devletçiği” kurma çaresizliğine düştüler.

Mehmetçiğin temiz elleri ve ayakları şimdi Afrin’de. Allah onları korusun. Dünyevileşmiş her türlü kaygı ile aklını ve vicdanını kaybetmiş terör belasına karşı güçlerine güç katsın. Sınırlarımızın neresinde olursa olsun, güvenliğimizi tesis etmek devletimizin asli vazifesidir. Bunu anlamayan bazı sözde sanatçı ve aydınlar Amerikan tipi bir şovun içinde yaşamayı tercih etmiş olabilirler. Bu da onların kaygısı olabilir. Ama ülkemiz bu şov dünyasından ibaret değildir ve o kadar da küçük değildir.

Peki, bölgenin yeniden inşası ve istikrarı nasıl olabilir?

Mehmetçiğin kararlı duruşu bölge üzerine düşünen her aklı yeniden düşünmeye sevk etmeye başladı. Bu olumlu bir gelişmedir. Akabinde bu bölgenin büyük devlet olma geleneğine sahip olan ülkesi Türkiye’dir. Bu bakımdan Türkiye’nin meşru bir masa etrafında bölgeyi bir araya toplaması geleceğin kaçınılmaz adımı olacaktır. Yeniden istikrar, ekonomik ilişkiler, ticari hacmin artması, kültürel bağların iyileştirilmesi ve siyasal ilişkilerin tanzim edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü gelecek on yılda dünyanın ekonomik işleyiş seyri Batı’dan Doğu’ya doğru daha hızlı kayacaktır. Dünya üzerinde yaşanacak bu ekonomik eksen hareketliliği Türkiye’nin bölgede ve dünyada çok daha güçlü hamleleri yapmasını beraberinde getirecektir.

Türkiye, Afrin operasyonu ile bir kez daha dünyaya zeytin dalı uzatmıştır.

Anadolu aklının sahip olduğu insanlık bilincini bir kez daha tüm insanlığa hediye etmiştir.

Demokrasi ve insan haklarının terör belasıyla elde edilemeyeceğini göstermiştir.

Terörü maşa olarak kullanan demokratlara Türkiye’nin potansiyelini göstermiştir.

Bir de bizden bir not: Fetö’nün kirli elleriyle ve amaçlarıyla itibarsızlaştırılan Silahlı Kuvvetlerimiz gerçek yüzünü göstermiştir.

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.