Alzheimer Riskini Azaltma İpuçları

Uzmanlar, alkol ve tütün ürünlerinin kullanılmaması, dengeli beslenme, egzersiz ve zihni faal halde tutan sosyal etkinliklerin Alzheimer hastalığından korunmada son derece önemli olduğunu belirtiyor.

11.09.2020-12:09 - (Son Güncelleme: 11.09.2020-11:59)Alzheimer Riskini Azaltma İpuçları

Nöroloji Uzmanı Dr. Can Emre Erdoğan, 1-30 Eylül Alzheimer ayı olması nedeniyle önemli bir açıklamada bulundu. Alzheimer hastalığının yaygın görülen bir demans (bunama) türü olduğunu, beyin hücrelerinin azalması ve yıkımına neden olan ilerleyici bir nörolojik hastalık olduğunu vurgulayan Erdoğan, düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya sebep olan bu hastalıkta belirtilerin yaşla birlikte yavaş yavaş ortaya çıktığına değindi.

AİLEDE ALZHEİMER HİKAYESİ RİSKİ ARTIRIYOR

Hastalığın ileri evrelere gelmesinin yıllar alacağını vurgulayan Erdoğan, ‘İlerleyici bir hastalık olması nedeniyle Alzheimer'da erken belirtiler genellikle son yaşanan olayların unutulması şeklinde görülürken birkaç yıl içerisinde bireyler günlük aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirmekte zorlanacak hale gelebilirler. Sosyal beceriler, davranışlar ve mantıklı düşünme yeteneği de zamanla olumsuz etkilenir. İleri evre Alzheimer hastaları çoğunlukla bir kişiyle karşılıklı olarak sohbet edebilme yeteneğini kaybeder, kendilerine yöneltilen sorulara ve çevrelerinde gelişen olaylara yanıt vermekte güçlük çekmeye başlar’ dedi.

65 yaş üzeri kişilerin ve ailede başka Alzheimer hastalarının bulunmasının en sık görülen risk faktörleri arasında yer aldığını belirten Erdoğan, ‘Hastalığın oluşma riskini artıran diğer faktörler ise; kronik kafa travmaları, uzun süreli depresyon varlığı, kronik alkol kullanımı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığıdır. Ailesinde Alzheimer öyküsü bulunan fakat henüz hastalığa ilişkin bir teşhis almamış bireylerde sigara kullanımından kaçınmak, hareketli yaşam tarzını benimsemek ve sağlıklı beslenmek gibi değiştirilebilir risk faktörlerinin azaltılması şeklinde önlemler alınmalıdır. Birtakım nöropsikolojik testler, beyin görüntüleme, hasta ve hasta yakınından alınan detaylı öykü ve hastanın muayenesinin bir bütünü ile Alzheimer tanısı konulmaktadır’ diye konuştu.

‘BİLİNEN KESİN BİR TEDAVİSİ MAALESEF YOK’

Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltmak ve yaşam kalitesini artırmak için önerilerde bulunan Erdoğan, ‘Alzheimer hastalığının bilinen kesin bir tedavisi maalesef yoktur. Alzheimer hastalarının ev ortamında gerekli düzenlemeler yapılmalı ve özellikle de yalnız yaşamak zorunda olan hastalar için evde unutkanlığı önleyici ve hatırlamayı kolaylaştırıcı önlemler alınmalıdır.

Bunlar evin belirli yerlerine asılacak notlar veya dikkat çekici işaretler olabilir. Hastanın uyku düzeninin ve beslenmesinin iyi olmasına dikkat edilmelidir. Pandemi döneminde de hastaların kapalı yer kaygılarını azaltmaya çalışmak, hastanın sevdikleri ile sık sık sesli ve görüntülü görüşmesinin sağlanması ve ev egzersizleri ile hastanın keyifli vakit geçirmesini sağlamak sürecin daha rahat geçmesini sağlayacaktır’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR