Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin birçok şeye faydalı olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Peki içinde birçok vitamin ve mineral bulunduran alıç sirkesinin faydalarını biliyor musunuz? Alıç sirkesi nasıl yapılır? Alıç sirkesi nasıl kullanılır? Sizin için araştırdık...

29.02.2020-17:09 - (Son Güncelleme: 22.07.2021-08:37)Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda sağlık üzerine olan etkileriyle sirke oldukça popüler bir durumda. Özellikle evde yapılan doğal sirkeyle, birçok derde şifa bulmak mümkün. Bizde sizler için alıçtan elde edilen, alış sirkesine dair en çok merak edilen; alıç sirkesinin faydalarını biliyor musunuz? Alıç sirkesi nasıl yapılır? Alıç sirkesi nasıl kullanılır? Alıç sirkesi zayıflatır mı? Alıç sirkesinin zararları? Gibi soruları haberimizde bir araya getirdik. İşte detaylar…

ŞİFA DEPOSU ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI

Alıç sirkesi denilince akla ilk tansiyona iyi gelmesi gelir. Aluç yemişinden elde edilen, şifa dolu sirke yanlış tüketildiği durumda zararlı olabilir. Bu nedenle tüketirken bazı durumlara dikkat edilmelidir. 

İşte Alıç Sirkesinin Mucizevi Faydaları;

-Ciltte oluşan kaşıntılara da faydası çoktur.

-Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

-Göğüs ağrılarını azaltmaya yardım eder.

-Şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.

-Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır.

-Hipertansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

-Alıç sirkesi kan yapıcı etkisinden dolayı kansızlık tedavisinde kullanılır.

-Rahatlatıcı etkisi sayesinde stresi azaltmaya yardım eder.

-Metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

-Böbrek kumunu döker ve idrar söktürücü etkisi vardır.

-Grip, nezle, soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

-Alıç sirkesi A,B1,B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum içeriği sayesinde günlük vitamin ihtiyacını karşılar, vitamin eksikliğini önler.

ALIÇ SİRKESİNİN ZARARLARI 

Alıç sirkesi içerisinde yüksek asit barındırdığından, ölçülü miktarda tüketilmelidir. Direk tüketilemeyen durumlarda yemek ve salatalarınıza katarak kullanabilirsiniz. Burada önemli olan ne kadar alıç sirkesi kullandığınız. Uzmanların tavsiye ettiği, gün içinde bir öğününüzü tatlandıracak kadar alış sirkesi kullanmanız. 

ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Harikulade bir antioksidan özelliği olan alış sirkesini her yaştan insan kullanabilir. İçinde A, B1, B2 ve C vitaminleri boldur. Ödem attırmaya yardımcıya olan alıç sirkesi, kilo vermek isteyenlerinde imdadına koşar. Öte yandan, strese karşı etki ederek rahatlatıcı etki sağlar. Gerilim sonucu oluşan kan basıncını azaltır, böylece strese karşı etki eder.

Alıç Sirkesi Malzemeleri

-1,5 kilogram alıç

-4 litre su

-1 yemek kaşığı kaya tuzu

-1 çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi

-5-6 adet nohut

Yapılışı

-İlk olarak elinizde bulunan alıçları bol suda yıkayın. Tek tek kontrol ederek içinde kurt olanları ayıklayın.

-Sirke yapacağınız 5 litrelik kavanozunuzu iyice yıkayıp dezenfekte edin. Alıçları içine koyun. Üzerini 4 litre suyla tamamlayın. Tuz, sirke ve nohutları da ekleyip ağzını temiz bir tülbentle kapatın.

-Kavanozu güneş almayan bir yere koyup arada kontrol ederek 15-20 gün kadar bekletin. Bu sürede alıçlar yavaş yavaş kavanozun dibine çökecek. Hepsi kavanozun dibine çöktüğünde sirkeniz yenmeye hazırdır. Bir tülbent yardımıyla süzün ve bir cam şişeye aktarın. Bu şekilde hem uzun süre saklayabilir hem de güvenle tüketebilirsiniz.


ALIÇ SİRKESİ KULLANIMI

Alıç sirkesi aç veya tok karna kullanılabilir. İstenilen taktirde su ile karıştırılarak günde bir iki defa tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken alıç sirkesinin kapağı açılana kadar sıkıca saklanmasıdır. 

ALIÇ SİRKESİ NEYE İYİ GELİR?

Faydaları saymakla bitmeyen alıç sirkesi, sofralarınızdan eksik etmeyerek oksijen ve kan dolaşımınızı yenileyebilirsiniz. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmesiyle tansiyon hastalarının tedavisinde rol oynuyor. Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır.

ALIÇ SİRKESİ KALP DAMARLARINDAKİ TIKANIKLIĞI GİDERİR Mİ?

Birçok hastalığa iyi gelen alıç sirkesi kalp kaslarını güçlendirdiği gibi kalp damarlarındaki kan dolaşımı arttırır. Alıç bitkisi hem kalp düzenleyici hem de damarları genişletici özelliğiyle bilinir.

ALIÇ SİRKESİ ZAYIFLATIR MI?

Alıç sirkesi hakkında bir diğer merak edilen soru ise, alıç sirkesini kilo verme üzerindeki etkisi. 

Özellikle yaz dönemine girmeden formda kalmak isteyen vatandaşlar ödem ve şişkinlik sorunuyla sık sık karşılaşmaktadırlar. Ödem ve şişkinliğin azalmasına hızlı kilo kaybına neden olur. Zayıflamak isteyenler, diyetlerinin bir parçası olarak alıç sirkesini düzenli olarak kullanırlarsa; sağlıklı ve fazla kilo vererek hedeflerine ulaşabilirler. Alıç sirkesinin zayıflama için haftada üç gün tüketilmesi yeterli olacaktır. Zayıflama döneminde uzman doktor eşliğinde alıç sirkesi kullanımı öğrenilmelidir.

ALIÇ SİRKESİ KULLANIMI NASIL OLUR?

Hem kan yapıcı hem tansiyona iyi gelen alıç sirkesi tam bir şifa deposu. Dozunda kullanılmadığında yine içeriğindeki yüksek asitten dolayı mide problemlerine yol açabilir. Alıç sirkesi muhakkak ölçülü kullanılmalıdır. Salatalarınıza az miktarda alıç sirkesi ekleyebilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR