26 Mayıs 2018
  • Istanbul 20°
  • Ankara 15°
  • Izmir 20°
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:07
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
BIST103.235
Dolar4,7171
Euro5,5018
Altın197,827

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Sema Ramazanoğlu
05 Şubat 2018 Pazartesi 11:19

“Doktorunuzdan antibiyotik değil, sağlığınızı talep edin"

Tıp tarihinin en önemli buluşlarından biri olan ilk antibiyotik (penisilin), Nobel Tıp Ödüllü İngiliz Doktor AIexander Fleming tarafından 1928 yılında bir küf parçasının tesadüfen bir bakteri kültürünün içine düşmesi sonucu bulunmuştur. 

Antibiyotik, zatürre gibi ciddi hastalıkların tedavisinde de önemli katkılar sağladı. Hatta İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in hikâyesi meşhurdur. Çiftçi çocuğu Fleming, gölde boğulmakta olan genç Churchill‘in hayatını kurtarır. Bu duruma duydukları minnet sonrasında Churchill ailesi, Fleming’i çok istediği tıp fakültesinde okutmuştur. Kader onları Churchill’in ölümcül zatürre hastalığına yakalanmasıyla tekrar bir araya getirmiştir. Fleming bulduğu penisilin ile ikinci kez hayat kurtarmıştır.

Antibiyotikler, bakteri olarak bilinen mikrobiyal hastalıklara karşı kullanılan en etkili ilaçlardır. Bakteriler, antibiyotiğe doğal direnç gösterdiği gibi bu direnci sonradan da kazanabilmektedirler. Bu yüzden yanlış ya da gereksiz antibiyotik kullanımı mikroorganizmalara karşı direnç gelişmesine neden olmaktadır. Daha önce etkili olup hastalığı tedavi eden antibiyotik dozu, direnç gelişmesiyle yetersiz kalarak basitçe yok edilebilen mikroorganizmaları dahi yok edemez hale gelmektedir. 

Antibiyotik direncinin artması ile mevcut antibiyotiklerin etkisiz kalacağı dikkate alınmalıdır. Çok değil 2050 yılına doğru bırakın zatürre gibi ağır hastalıkları çok basit enfeksiyonlardan hatta yaralardan bile insanlar ölebilir. Yavuz Sultan Selim Han basit bir çıban sebebiyle ölmüştü. Yine benzer ölümleri görmek hatta daha kötüsü yüz milyonlarla ifade edilecek enfeksiyonlara bağlı ölümler olabilir. Bu da doğal afetlerden daha acı verici daha büyük yıkımlara yol açacak demektir. Su ve hayvanların aracılık ettiği ve tarihte milyonlarca insanın yok olduğu hatta devletlerin tarihten silindiği küresel salgınlar dahi görülebilir. Bu noktada uluslararası platformda başlatılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından benimsenerek ciddiyetle yürütülen “Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı” politikası oldukça önem arz ediyor.

Akılcı İlaç Kullanımı (AİK), ilk defa Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 1985 yılında Nairobi toplantısında “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun sürede, uygun dozda, kendilerine ve topluma en düşük maliyetle sağlayabilmeleri” olarak tanımlandı.

Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlandı ve uygulamaya konuldu. Küresel bir tehdit olan antimikrobiyal direnç ile mücadele için “antibiyotiklerin akılcı kullanılması” bu planın öncelikli çalışma alanlarından biri olarak belirlendi.

Bu eylem planı ile hekimlere yönelik yürütülen çalışmalar sonucunda “antibiyotik direnci ve antibiyotiklerin akılcı reçetelenmesi” yönünde ülke genelinde farkındalık artışı sağlanmaya başlamıştır. Hekimlerin düzenlediği reçetelerde antibiyotik tercihinde yüzde 15,48’lik bir azalma olması ülkemiz adına mutluluk verici bir veri.

Ülkemiz genelinde her ilde yürütülmekte olan bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin meyvesini en etkili bir şekilde memleketim Denizli’de vermesi de bizim için ayrı bir gurur vesilesi. Denizli, 81 il içerisinde antibiyotik reçeteleme tercihinde en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye’de birinci oldu.

Bu konuda Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları önceki dönemlerde olduğu gibi gelecek dönemlerde de artarak devam edecektir. Yürütülen bu farkındalık ve halkı bilinçlendirme çalışmaları ile hastanın hekimlerden gereksiz antibiyotik reçeteleme yönündeki taleplerinin azaltılması hususunda hepimize büyük görevler düşüyor. Akılcı antibiyotik kullanımı hem tıbbi hem de ekonomik boyutuyla insanı ve sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Asıl amaç insanları hastalıktan korumaktır. 

Unutmayalım! Antibiyotik bir ateş düşürücü, bir ağrı kesici değildir! Aklımıza geldiği an kullanacağımız ilaç türlerinden hiç değildir. Eğer sağlığımızı, ekonomimizi kısacası geleceğimizi düşünüyorsak “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” kampanyasına hepimiz canı gönülden destek verelim.

Dr. Sema RAMAZANOĞLU
64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı
AK Parti Denizli Milletvekili

Facebook Yorumları

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.