Akar: Türkiye ABD'den Patriot Alabilir!

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, ABD'den patriot hava savanma sistemi alınabileceğini söyledi.

23.10.2019-20:23 - (Son Güncelleme: 23.10.2019-20:14)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gündemdeki gelişmelere ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Reuters'a konuşan Akar'ın açıklamaları şu şekilde:

"Harekat alanı dışında herhangi bir operasyon ihtiyacımız bulunmuyor. F-35 konusunda ABD ile anlaşmazlıkların üstesinden geleceğiz.

Biz NATO'nun merkezindeyiz hiçbir yere gitmiyoruz. NATO’daki müttefiklerimiz tarafından anlaşılma konusunda bazı sorunlar yaşıyoruz" dedi.

YAPTIRIMLAR GEÇİCİ OLACAK

"ABD yaptırımlarının geçici olacağına inanıyoruz, bu konunun gündemden kalkasını istiyoruz.

ABD’nin Patriot savunma sistemini alabiliriz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında bu konu gündeme gelebilir."

'KİMYASAL SİLAH SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

"Önümüzdeki günlerde içinde bulunduğumuz Barış Pınarı asayiş bölgesinde EYP'lerin kaldırılması, varsa kaldıysa teröristlerin temizlenmesi calışması yapılacak. Biz terörden sadece PKK/YPG kast etmiyoruz, girdiğimiz bölgelerde karşılaştığımız takdirde DEAŞ'a da aynı şekilde gerekeni yapmaya hazırız.

TSK'nın kimyasal silah kullanması asla söz konusu değildir, envanterde yok; PYD'nin TSK'ya ithamda bulunmak için bölgeye kimyasal silah taşıdığı duyumumuz var."

RUSYA ELİNDEN GELENİ YAPAR

"Suriye ile sıcak temas olmaması lazım, böyle bir sorun olmaz; Rusya da bu konuda elinden geleni yapar.

Almanya’nın güvenli bölge teklifini duyduk, yarın (NATO Zirvesi'nde) kendilerinden de dinleme fırsatı bulacağız; teklifin kapsamına göre değerlendireceğiz. Güvenli bölgede 12 gözlem noktası değerlendiriliyor; arazideki şartlara göre bu sayı iner ya da çıkar."

SURİYELİLERİN EVİNE DÖNMESİ İÇİN PROJELER HAZIR

"Çeşitli şekillerde bizim kontrolümüze geçen 200 civarında DEAŞ'lı oldu, onları da uygun şekilde uygun yerlerde muhafaza ve kontrol ediyoruz.

Suriyeli kardeşlerimizin evlerine normal hayatlarına dönebilmeleri projeler tamam; uygulaması, finansı ve diğer ülkelerin de katkısıyla hataya geçirilmesi için çalışmalar sürüyor."

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal