Adet Gecikmesi Neden Olur?

Hemen hemen her kadının regl döneminde yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimler olur. Bu değişimler genelde reglin başlamasına 1 hafta kala başlar. Bununla birlikte zaman zaman adet gecikmesi de yaşanabilir. Peki adet neden gecikir? Adet gecikmesi neden olur? Regl gecikme nedenleri neler?

27.01.2021-09:24 - (Son Güncelleme: 27.01.2021-09:24)Adet Gecikmesi Neden Olur?

Kadınların regl döneminde yaşadığı değişimlere zaman zaman sancı ve ağrılar eşlik etse de bazılarında gecikmeler söz konusu olmaktadır. Bu gecikmelerin birden fazla sebebi olabilir. Kadınların en fazla merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri olan adet/regl gecikmesi neden olur? Adet gecikmesi nedenleri neler? Adet gecikmesi normal mi? Regl neden gecikir?

REGL/ADET NEDİR?

Adet döngüsü ya da regl, aylık döngüler şeklinde gerçekleşen vajinal kanamanın adıdır. Regl, kişinin vücudunun olası gebelik dönemi için kendini hazırlaması olarak da ifade edilebilir. Sağlıklı her kadın, ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar düzenli olarak âdet kanaması yaşamaktadır. 

ADET NEDEN GECİKİR?

Hamilelik: Adet gecikmesinin nedenlerinden en yaygın olanı hamileliktir. 

Yoğun Egzersiz Programı: Günlük egzersizlerin artırıp kalori tüketim miktarının azaltılması da adet gecikmesi nedenlerinden olabilir.

Kronik Hastalıklar: Bir seneden fazlasüren ya da ömür boyu etkisi olan kronik hastalıklar.

Polikistik Over Sendromu: Yumurtaların üstünde bulunan kistlerin, erkeklik hormonlarını fazla üretmesi adet gecikmesine sebep olabilir. Bunun tedavisi ilaç yoluyla olabilmektedir.

Kilo Kaybı ya da Aşırı Kilo Alma: Eğer kilonuz normal kilonuzun altında seyrediyorsa vücudunuzun çalışma prensibinde değişimler olur ve bu da yumurtalamayı olumsuz yönde etkiler. Öte yandan çok fazla kilolu ve olan kadınlarda da adet gecikmesi sorunu yaşanmaktadır. Fazla kilo hormonal değişikliklere neden olur ve bu da adet gecikmesini tetikleyebilir.

Ayrıca; doğum kontrol ilaçları, stres, menopoz sürecine girme, tiroit sorunları da adet gecikmelerine neden olabilir.

ADET GECİKMESİNE NE İYİ GELİR?

Adet gecikmesine iyi gelen en önemli şey elbette üstte yazdığımız nedenlerden birine ya da birkaçına sahip olup olmadığınızı saptamaktır. Bunun için alanında uzman doktorlardan destek alabilirsiniz. 

Öte yandan eğer kronik hastalığınız yoksa ve uzman kontrolünden geçtiyseniz, adet söktürücü çay ve kürlerden faydalanabilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR