Adana’da DEAŞ Operasyonu: 7 Gözaltı

Terör örgütü DEAŞ’ya yönelik Adana’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 7 kişiden 2’si tutuklandı.

17.04.2021-17:58 - (Son Güncelleme: 17.04.2021-17:58)Adana’da DEAŞ Operasyonu: 7 Gözaltı

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütüne yönelik İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışma yürüttü.

Yapılan bu çalışmalarda, Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütü içerisinde savaşçı, güvenlik, infazcı, istihbaratçı, sözde emir şeklinde faaliyet gösterdikleri öne sürülen şüphelilerin Adana’ya geldiği tespit edildi.

300 POLİSLE 10 ADRESE EŞ ZAMANLI BASKIN

Polis çalışmayı derinleştirdiğinde 3’ü Suriye 4’ü ise Irak vatandaşı olmak üzere toplam 7 şüphelinin yakalanması, suç ve suç unsurlarının tespiti amacıyla 13 Nisan günü şafak vakti 300 polisle 10 adrese eş zamanlı baskın yaptı.

Yapılan baskında özel harekat polisi koçbaşıyla kapıları kırarak evlere girip, 7 zanlıyı da gözaltına aldı.

SÖZDE MUSUL EMİRİ YAKALANDI

Polisin yaptığı sorgulamada, Yusuf Abdulkerim Yusuf Neccar (33) isimli şahsın Irak’ın Telefer şehrinde istihbarat polisi olarak görev yaparken şehri DEAŞ işgal edince terör örgütünün saflarına geçip sözde Musul emiri olduğu, terör örgütünün dış güvenlik sorumlularından biri olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca zanlının, terör örgütü DEAŞ’ın Türkiye, Suriye ve Avrupa’daki liderleri ile irtibatlı olduğu da belirlendi.

Yezen El Selami (24) isimli zanlının ise terör örgütü içinde silahlı faaliyetlerde bulunduğu belirledi. 7 zanlı, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.


2 KİŞİ TUTUKLANDI

Zanlılardan Yezen El Selami ve Yusuf Abdulkerim Yusuf Neccar mahkemece tutuklanırken, 1’i adli kontrol şartıyla 4’ü ise savcılıktan serbest kaldı.

Serbest kalan zanlılar sınır dışı edilmek üzere Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR