Acılı Ailelerin Evlat Nöbetinin 700'üncü Gününde Basın Açıklaması

Evlatları teröristler tarafınca kandırılarak dağa kaçırılan ailelerin HDP İl Başkanlığı binası önünde başlattıkları oturma eylemi, 700’üncü gününde de kararlılıkla devam ediyor.

02.08.2021-17:00 - (Son Güncelleme: 02.08.2021-17:08)Acılı Ailelerin Evlat Nöbetinin 700'üncü Gününde Basın Açıklaması

Diyarbakır’da çocukları eli kanlı teröristler tarafından kandırılarak dağa kaçırılan ailelerin, HDP İl Başkanlığı binası önünde 3 Eylül 2019 tarihinden itibaren başlattıkları oturma eylemi 700’üncü gününe girdi. Acılı aileler evlatlarının dönmeleri için çağrılarda bulunuyor.

Ellerindeki bayraklar ile bir araya gelen aileler, HDP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama, tüm aileler adına baba Celil Begdaş tarafınca okundu.

BİZLERE 70 SENE GİBİ GELİYOR

Acılı baba Celil Begdaş, eylemin ilk gününden itibaren kendilerini yalnız bırakmadıkları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güvenlik güçleri ve basın mensuplarına teşekkür ettiğini ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

''700 gündür bu kapıdayız ve bizlere sorarsanız 70 sene gibi geliyor bize ve çok acı bir durumdur yaşadıklarımız. En son 3 çocuğumuzu aldık. PKK’nın kucağına değil, annelerinin kucağına döndüler.


BİZLERDEN KAÇTILAR

Anne ve babalar olarak 700 gündür bu kapıdayız. Bize destek veren herkesten Allah razı olsun. Yağmur çamur, yaz kış demeden bu kapıdayız. Onlar kapılarını ve kepenklerini kapatıp gittiler. Bizlerin haklı olduğunu bildikleri için bizlerden kaçtılar. Haklı olarak da evlatlarımızı istiyoruz.

HDP İL BİNASI ÖNÜNE BEKLİYORUZ

Ayrıca nöbetimizin 2 yılını bitireceğimiz 3 Eylül’de, bütün dünya ve Türkiye’yi bizlere dayanışmada bulunması için buraya HDP il binası önüne bekliyoruz.'' diye ifade ederek konuşmasına devam etti.

ANNELERİNİZ GİBİ CESUR OLUN

Anne Mevlüde Üçdağ, evladının yolunu gözlediğini belirterek şu sözleri kullandı:

''Tüm Türkiye'yi eylemin yıl dönümü olan 3 Eylül'de buraya bekliyoruz. Herkes feryadımızı duysun, taşın altına elini koysun. Evlatlarımızı geri versinler. Çocuklarımız artık korkmayın. Anneleriniz gibi cesur olun. Burada sizler için nöbet tutuyoruz. Hiçbir çocuğumuz dağda kalmasın. Mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz.''

Acılı aileler tarafından basın mensuplarına yapılan açıklamanın ardından ‘Kürt-Türk kardeştir HDP kalleştir’ sloganları atarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından nöbet çadırına dönen aileler, evlat nöbetine devam etti.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal