ABD’de yaşanan protestolar sırasında, siyah bir vatandaşın polis tarafından aranan bir şüpheliye benzediği için gözaltına alınmak istediği bir video yayınlandı. Siyah vatandaş kelepçelenirken, vatandaşın kimliğine bakan polislerin şaşkınlığı sosyal medyada gündeme oturdu. Sosyal medyada o anlar “polisin tutukladığı kişi FBI ajanı çıkıyor” diye paylaşıldı.

“KİMLİĞİME BAKIN SALAK MISINIZ”

Görüntülerde, polislere ırkçı olduklarını söyleyen vatandaşa, “eğer aranan şüpheli değilsen serbest kalırsın” dendiği ardından vatandaşın kelepçelendiği görüldü. Vatandaş “yanlış adamı tutukluyorsunuz, kimliğime bakın salak mısınız” diye polislere seslendi. Polis vatandaşın kimliğini arka cebinden çıkarırken, tutuklanan vatandaşın aranan şüpheli olmadığı görüldü.

O sırada, polislerin şaşkınlıkları yüzlerine yansırken, vatandaşın kelepçeleri hemen söküldü. Vatandaş “Hemen beni bırakın. Siz hayatımda gördüğüm en salak insanlarsınız, bana amirinizi çağırın. Sizin sorununuz ne” diye polislere seslendi. Polislerin kartlarını alırken şikayetçi olacağını söyleyen siyah vatandaş “siz hayatımda gördüğüm en salak insanlarsınız, sizi ihbar edeceğim” diyerek olay yerinden ayrıldı.