65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Alabilir Mi? 2021 Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen seyahat izin belgesi uygulaması, şehir değiştirmek zorunda olanlar, şehirler arası yolculuk yapacak kişiler tarafından araştırılıyor. 2021 seyahat izin belgesi nasıl alınır? 65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izin belgesi alabilirler mi?

15.01.2021-15:27 - (Son Güncelleme: 15.01.2021-15:27)65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Alabilir Mi? 2021 Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelde ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen saat ve günlerde zorunlu hallerde seyahat belgesi ile şehirler arası seyahatlere izin verildiği açıklanmıştı. Peki 65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izin belgesi alabilirler mi? 65 yaş üstü seyahat izin belgesini nasıl alır? İşte 2021 e-Devlet seyahat izin belgesi başvurusu detayları...

65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİRLERARASI SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarına binmeleri yasaklandı. Toplu taşıma araçlarına binmelerinin yasaklanmasının ardından şehirler arası yolculuk ile ilgili yapılan araştırmalar da arttı. 65 yaş üstü şehirler arası yolculuk yapabilir mi? 

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi e-devlet üzerinden “https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru” linkinden seyahat izin belgesi için başvuru yapabiliyor. 

Seyahat izin belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden, Alo 199 iletişim hattı ile de alınabiliyor. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor. Vatandaşların sisteme giriş yapabilmek için şifrelerini almış olmaları gerekiyor.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR Mİ?

Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında, 20 Kasım 2020'de uygulanmaya başlayan yasaklara ek olarak 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasaklarına eklemeler son olarak 1 Aralık'ta yapılmıştı. 65 yaş ve üstü vatandaşların şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmaları kısıtlanmış, 65 yaş ve üstü vatandaşların gün içerisinde sokağa çıkma saatleri olan 10.00-13.00 arasında toplu taşımaya (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) binmeleri yasaklanmıştı. 

Şehirlerarası seyahat edecek olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde Seyahat İzin belgesi almaları gerekiyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal