2021 Kurban Bayramı Tarihi Ne Zaman?

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Peki, 2021 Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre Kurban Bayramı ne zaman, hangi tarihte olacak?

14.01.2021-13:22 - (Son Güncelleme: 22.06.2021-14:17)

İslam'ın 5 şartından biri olan Hac ibadetinin de yerine getirildiği Kurban Bayramı'na kısa bir süre kaldı. Hac ibadetiyle birlikte Kurban Bayramı belirli dönemlerde idrak ediliyor ancak koronavirüs salgını nedeniyle bu sene Hac yalnızca Suudi Arabistan oturumu olanlara serbest olacak. Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılan yıllık dini takvime göre Kurban Bayramı, bu sene Temmuz ayında idrak edilecek. Yine bu takvime göre, kesin tarih olarak, Kurban Bayramı ne zaman, hangi günlere denk geliyor? Haberimiz içerisinde Kurban Bayramı ile ilgili merak edilenlerin hepsini bulabilirsiniz...

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı bu sene Temmuz ayına denk geliyor. Tatil süresi ise resmi bir açıklama yapılması ile birlikte bir netlik kazanacak.

2021 KURBAN BAYRAMI TARİHİ

4 gün sürecek olan Kurban Bayramı'nın 1. günü bu yıl 20 Temmuz 2021 tarihine denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 4. günü ise 23 Temmuz.

2021 KURBAN BAYRAMI TAKVİMİ

Kurban Bayramı Arifesi - 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1. Gün - 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün - 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün - 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün - 23 Temmuz Cuma

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Turizmciler Kurban Bayramı tatilini 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile birleşmesini talep ediyor. Bu şekilde 15 Temmuz'un perşembe gününe denk gelmesi nedeni ile şu anda 9 gün kabul edilen tatil 11 güne çıkacak. Öte yandan da bu fikre karşı talepler de söz konusu.

TİCARET ODASINDAN TARAFINDAN KARŞI TALEP

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması isteklerine 'Uzun tatillerde üretim çarkları ve ticaret kesintiye uğruyor, ihracat yavaşlıyor' diyerek karşı çıktı.

KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılınmasının ardından; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar da devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu vakitler içerisinde gece ve gündüz kurban kesilme işlemi yapılabilir. Fakat bunlara ek olarak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni'l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurban keserken aşağıdaki şu hususlara dikkat edilmelidir:

Usulüne uygun bir şekilde kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki atardamarından en az birinin kesilmesi zaruridir. Bu biçimde yapılan bir kesim esnasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konu hakkında etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

Kurban edilecek hayvana herhangi bir fiziksel acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu sebep ile hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir biçimde yerine getirilmelidir.

Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR