2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Ocak ayında ödenen işsizlik maaşının ardından vatandaşlar, işsizlik maaşıyla ilgili detayları merak ediyor. Peki 2021 İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşına zam yapılacak mı?

27.02.2021-12:35 - (Son Güncelleme: 27.02.2021-12:35)2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce yaptığı açıklamalarda işsizlik maaşlarının yatmaya başlayacağını söyledi. Bunun ardından vatandaşlar işsizlik maaşları hakkında araştırma yapmaya başladı. İşsizlik maaşı yattı mı? İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır? İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvuru şartları neler?

İŞSİZLİK MAAŞI YATTI MI?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 31 Ocakta yaptığı yazılı açıklamada işsizlik maaşlarının 5 Şubat 2021'de hesaplara yatırılacağını ifade etmişti. Açıklamasında IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların ödemleri PTT üzerinden alacağını da söylemişti.

Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ''Ocak ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini bugün yapıyoruz.'' diyerek konuya ilişkin güncel açıklamalarda bulunmuş ve Ocak ayına ait maaşlar, vatandaşların hesaplarına yatırılmıştı.

2021 İŞSİZLİK MAAŞINA ZAM GELDİ Mİ?

Her sene değişen asgari ücretle birlikte değişiklik gösteren işsizlik maaşı 2021'de yükseldi. 2020'de 1168 TL olarak verilen işsizlik maaşı 2021'de 1420 TL'ye çıktı. Buna göre 2020'de 1389 TL plan işsizlik maaşı 2021'de 1688 TL, 2336 TL olan maaşlar ise 2840 TL'ye yükseldi.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Bakanlık tarafından açıklanan şartlar şu şekilde:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Vatandaşlar, hizmet akdinin fesih edilmesinden sonra 30 gün içerisinde kendisine en yakın İŞKUR birimine başvurabilirler. Başvurular için vatandaşların bireysel olarak müracaat etmesi gereklidir. Bunun yanı sıra başvurular www.iskur.gov.tr adresinde de yapılabilmektedir. Belirtilen sürede başvuru yapmayan vatandaşların başvuru hakkı dolduğu için bu haktan mahrum edilecektirler.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşına başvuruda bulunan vatandaşlar, müracaatları kabul edildiği takdirde aynı ayın sonunda maaşlılarını alabilirler. Maaşlar, sistemde kayıtlı IBAN hesaplarına yatırılmaktadır. Sitemde kayıtlı bir IBAN numarası bulunmayan vatandaşlar ise maaşlarını T.C kimlik kartı ile PPTBank şubelerinden çekebilmektedir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR