Doğa bize bir şeyler anlatmak istiyor. Bu ürkütücü ve rahatsız edici fotoğrafları görmelisiniz.

Güzel Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

1- Işık

Fotoğrafı neyle çektiğiniz önemli tabi ama profesyonel bir makine ile değil ütüyle bile çekseniz ışık olmazsa olmazınız. Dış mekanlarda çekim yapıyorsanız sabahın erken saatleri veya akşam üstü en güzel Instagram fotoğrafları’nın çekildiği saatlerdir. Gün ışığı hem direkt düşmez , hem de doğal bir filitre oluşturarak çekimin daha etkileyici olmasını sağlar. Kapalı mekanlarda ise mümkün olduğunca yüksek ışık renklerin daha güzel ve gerçekçi çıkmasını sağlayacaktır.

2-Kompozisyon

Ortam ne kadar etkileyici olursa olsun Instagram‘da fotoğrafınıza bakan kişi o küçücük kareden görecek çektiklerinizi. O sebeple çektiğiniz karede aktarmak istediğiniz duyguyu yansıtan bir kompozisyon olsun mümkünse. O sonbahar fotoğraflarında yaprağı size uzatan kız gibi mesela. 3 saniyelik de olsa bir hikayesi olsun.

3-Renk

Konumuz görsellikse hoş renk geçişleri, uyumlu tonlar veya birbirine yakışan zıt renkler bulduğunuzda sakın kaçırmayın. Yeşil bir yemin üzerindeki sarı objeler ya da pembe, beyaz, mint tonların hakim olduğu romantik his hepimizin hoşuna gider. Bakarsınız, içinizden kelimeler kendiliğinden dökülüverir. Kimi zaman fotoğraf altyazısını kendi yaratır.

4-Arka Plan

Siz ön plandaki müthiş pastayı çekmek isterken arkadaki kirli tabaklar, buruşuk masa örtüsü çıkmasın mesela. Ya da en sevimli halinizde selfie bakışı atarken arka plandaki çöp tenekesi tüm büyüyü yok edebilir. ( Şeytan ayrıntıda gizliydi hani. Unutmayalım...

5-Bakış Açısı

Hani o tepeden ayakkabılarınızı çektiğiniz kuru yaprak fotosu. Ya da vazgeçilmez kahve fincanının üstten görüntüsü. Neden bunca kez tekrarlanmalarına rağmen hala güzel olabiliyor hiç düşündünüz mü? Farklı açılardan bakmak en klasik görüntüleri bile şahane hale getirebiliyor bazen.