1. Kılıç Arslan Kimdir

TRT1'in sevilen tarihi dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu'dan sonra 1. Kılıç Arslan'ın hayatı merak edilir oldu. Peki 1. Kılıç Arslan kimdir?

23.02.2021-09:19 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-09:19)1. Kılıç Arslan Kimdir

Türkiye Selçuklu tarihinde önemli bir yere sahip olan 1. Kılıç Arslan kimdir diye aratılmaya başlandı. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisine Kılıç Arslan dahil olacak. Bu haberin ardından dizinin meraklıları 1. Kılıç Aslan'ı araştırmaya başladılar. 

1. KILIÇ ARSLAN KİMDİR?

I. Kılıç Arslan ya da Kılıçarslan'ın doğum tarihi 1079 olarak bilinmektedir. Ölüm tarihi ise, 13 Temmuz 1107 olarak bilinir. Türkiye Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın oğlu ve ikinci Türkiye Selçuklu Sultanı'dır.

I. Haçlı Seferi’nde mağlup olup başkent İznik’i Bizans’a vermek zorunda kaldıktan sonra 1101 Haçlı Seferi’nde üç ayrı Haçlı ordusuna karşı kazandığı başarılarla Haçlı hareketini durdurmuş; İstanbul’dan Suriye’ye giden yolun hem Bizans hem de Haçlı ordularına kapanmasını sağlamıştır. 

Kılıç Arslan, Haçlılarla yaptığı mücadelelerin yanı sıra Anadolu’da yaptığı seferlerle devletinin rakibi Danişmendli Beyliği’nin nüfuzunu kırmak için çalıştı; Son döneminde Malatya'yı merkez yaparak devleti Doğu Anadolu'nun en güçlü devleti haline getirdi.[1] Dedesi Kutalmış’tan beri süregelen Büyük Selçuklu tahtını ele geçirme çabasını sürdürerek Musul'u ele geçirdi. Burada Büyük Selçuklu hükümdarı adına okunan hutbeyi kendi adına çevirterek Büyük Selçuklu tahtına adaylığını gösterdi.

Kılıç Arslan'ın genç yaşta ölmesi ile Haçlılar’a karşı yürütülen mücadele ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin siyasi birliği zaafa uğramış, Anadolu Selçukluları fetret devri içine girmiştir.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR