İnternette 300 binden fazla paylaşılan görüntülerde köpeğin derisinden çıkarılan kurtlar bir tabağa yerleştiriliyor. Hangi ülkede çekildiği bilinmeyen 1 dakikalık video ilk olarak Romy Budiarto tarafından paylaşıldı.Cesur veteriner derisi kurtlanmış köpeğin hayatını derisini sıkarak kurtlardan arınmasını sağlıyor. Bir tabak dolusu kurt çıkarılan köpek normal hayatına devam ediyor.DERİDE KURTLANMA NEDEN OLUR?

İki kanatlı sineklerin yumurtalarını ve sonrasında bunlardan çıkan lavraların insan vücudunda büyümeleri ve yaptıkları reaksiyonlara “Myiasis denilmektedir. Çevredeki dokuyla beslenen larva gelişir ve üçüncü dönem larva haline dışarıya çıkar ve pupa oluşturur. Yaşam döngülerine göre üç tip miyazis tanımlanmıştır. Zorunlu, fakültatif ve rastlantısal.

Zorunlu miyazda larvalar gelişim sırasında iyi beslenmek zorundadırlar çünkü erişkin hiç beslenmez. Günef Afrika ve Amerikada bulnan ve ‘Botfly’ olarak tanımlanan sineğin neden olduğu miyazis buna iyi bir örnektir. Çoğu bu sinekler normalde hayvanlara lavralarını bırakırlar insanlarda nadirdir. Botfly sineğinin ikisi Dermatobia hominis (insan botfly) ve Cordylobia anthropophaga (tumbu sineği) insanlara daha iyi adapte olmuşlardır. D. hominis yumurtalarını sivrisinek gibi taşıyıcı bir konağa bırakır ve sivrisinek insanla beslendiği zaman yumurtadan çıkan larvalar sivrisineğin açtığı yaradan içeriye girer ve miyazisi yapmaktadır.